Kiepscy Wiki
Advertisement

Logo serialu

Główni bohaterowie serialu

Świat według Kiepskich – serial komediowy w reżyserii Adka Drabińskiego (dawniej Patricka Yokii i Okiła Khamidova) produkowany przez ATM Grupa dla Telewizji Polsat emitowany od 16 marca 1999 roku.

Serial piętnuje typowo polskie cechy narodowe, takie jak lenistwo, egoizm, zawiść, czy typowy sposób życia polskiej rodziny, posługując się przy tym prostym, ale zabawnym językiem bohaterów i nieskomplikowanym, sytuacyjnym humorem.

Świat według Kiepskich jest obecnie drugim (po telenoweli Klan) najdłużej emitowanym polskim serialem. Każdy odcinek gromadzi przed telewizorami średnio ok. 2,5−3 milionów widzów serialu.

Fabuła

Serial opowiada o perypetiach rodziny Kiepskich i ich sąsiadów, mieszkających w starej kamienicy we Wrocławiu, na osiedlu Kosmonautów, przy ulicy Ćwiartki 3/4. Bohaterowie starają się zdobyć pieniądze najmniejszym nakładem sił tak, żeby się nie wysilać (w języku Kiepskich ,,zarobić, a się nie narobić").

Głowa rodziny Kiepskich, Ferdynand, to leniwy mężczyzna w średnim wieku, który za wszelką cenę unika każdej pracy, a jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji i picie piwa. Córka Ferdynanda, Mariola, to próżna dziewczyna, która chce się koniecznie podobać wszystkim chłopcom. Syn Ferdka, Walduś dzieli z ojcem zamiłowanie do piwa, interesuje się kulturystyką. Całą rodzinę utrzymuje ciężko pracująca w służbie zdrowia opryskliwa Halinka. Oprócz nich w domu mieszkała także babka Rozalia, matka Haliny, która często wchodziła w konflikty z Ferdkiem, nazywała go ,,kanalią". Babka była wierzącą kobietą (jej pobożność bywała czasami trochę fałszywa, ponieważ gdy szła na pielgrzymkę, modliła się o to, żeby zięć wyłysiał), lubiła kreskówki, a w szczególności Koziołka Matołka.

Obok Kiepskich mieszka Marian Paździoch z żoną Heleną. Paździoch handluje bielizną na bazarze. Jest wyjątkowo sprytny, więc próbuje nabierać na swoje podstępy niczego niepodejrzewających sąsiadów. Z wzajemnością nie przepada za Ferdynandem, zawsze spiera się z nim, kto pierwszy skorzysta ze wspólnej ubikacji (,,czemu panu się chce, wtedy, kiedy mnie się chce"). Często jest nazywany przez niego ,,mendą".

Trzeci sąsiad Kiepskich to Arnold Boczek, pracownik miejscowej rzeźni. Z tego powodu jest nieco tęższej postury niż reszta lokatorów. Mieszka piętro wyżej od Paździocha i Kiepskiego, nie ma żony ani dzieci, lecz znany jest ze swojej dobroduszności. Najprzyjemniejszą rzeczą jest dla niego jedzenie kapuśniaka na świńskim ryju oraz oglądanie baletu mongolskiego. Jest bardzo naiwny, zawsze nabiera się na podstępy Paździocha. Nielubiany przez innych za to, że korzysta z toalety nie na swoim piętrze. Wiele razy mówił, że ,,moja noga więcej tu nie postanie!" po kłótni z lokatorami z drugiego piętra, lecz nigdy nie dotrzymuje tej obietnicy.

Kolejnym, ale pojawiającym się tylko w początkowych odcinkach był Borysek, niezwykle rześki i krzepki emeryt, erotoman, lubi czytać pisma pornograficzne, a także zagorzały katolik (należał do kółka różańcowego wraz z Babką Kiepską).

Mieszkańców kamienicy odwiedza często Listonosz Edzio, który znany jest ze swoich limeryków, które wygłasza na temat bieżącej sytuacji życiowej mieszkańców kamienicy.

Ferdek z synem i sąsiadami piją piwo Mocny Full oraz palą papierosy marki Kiepy. Wódka, którą spożywa Ferdynand, jest marki Dobra wódka (dawniej wódka Kiepska), co też sam często mówi po jej wypiciu.

Serial, poprzez swoje dwuznaczności, rubaszny wręcz humor oraz surrealizm późniejszych odcinków, zdobył większą rzeszę widzów, niż zakładano.

Postacie serialu

Postacie główne

Halina Kiepska

Halina Kiepska

Rola grana przez Marzenę Kipiel-Sztukę. Jest żoną Ferdynanda Kiepskiego, matką Waldemara i Marioli Kiepskich. Pracuje jako pielęgniarka w szpitalu.
Pierwszy odcinek, w którym wystąpiła ta postać to Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Waldemar Kiepski

Waldemar Kiepski z siostrą Mariolą

Bezrobotny Waldek, w serialu zwykle nazywany Waldusiem lub Cycem, mieszka wraz ze swoją rodziną w jednej ze starych kamienic we Wrocławiu. W jego rolę wcielił się Bartosz Żukowski. Pierwszy raz wystąpił w odcinku Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Mariola Kiepska

Rola grana przez Barbarę Mularczyk. Jest córką Ferdynanda i Haliny Kiepskich.
Pierwszy odcinek w którym wystąpiła ta postać to Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Rozalia Kiepska

Babka Kiepska

Osoba bardzo pobożna, członkini kółka różańcowego. Mama Haliny oraz babcia Waldka i Marioli.
Pierwszy raz wystąpiła w odcinku Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!, ostatni raz w odcinku Lista Mariana. W rolę Babki wcieliła się Krystyna Feldman.

Arnold Boczek

Jest leniwym, otyłym i ociężałym umysłowo i fizycznie człowiekiem, który z Ferdkiem dzieli zamiłowanie do piwa. W jego rolę wcielił się Dariusz Gnatowski, po raz pierwszy pojawił się w odcinku Wiara czyni cuda.

Marian Paździoch

Marian Paździoch

Marian Paździoch jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego w kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Ma około 60 lat, jest żonaty z Heleną. Nie ma dzieci. Łysy, często nieogolony. Posiada samochód osobowy - NRD-owskiego Wartburga. W jego rolę wcielił się Ryszard Kotys, po raz pierwszy pojawił się w odcinku Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Helena Paździoch

Helena Paździoch

Żona Mariana. Mieszka z mężem przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Jest podobnie jak mąż skąpa. Nie napawa przyjaźnią do Boczka. W role Heleny wcieliła się Renata Pałys. Pierwszy odcinek, w jakim wystąpiła to odc. Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Listonosz Edzio

Listonosz Edzio

Listonosz Edzio to przyjaciel Kiepskich. Przynosi listy, rentę babci, rachunki i faktury. W odcinku Wal magistra żona (Anzelm Jurecki) opuszcza go dla magistra, jednak z powrotem do niego wraca. W rolę listonosza wcielił się Bohdan Smoleń.
Pierwszy odcinek, w którym wystąpiła ta postać to Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!.

Jolanta Kiepska

Pochodzi z fikcyjnej miejscowości Pokuć. Jest żoną Waldemara Kiepskiego, którego poznała w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała jako niania. Nielubiana przez całą rodzinę, z wyjątkiem Haliny. Wszystkie pieniądze Waldka trafiają do niej. Jest bardzo atrakcyjna, ale także chciwa, chytra, wredna, prosta i łasa na pieniądze. Lubi seks i przystojnych mężczyzn, zawsze wszystko idzie po jej myśli. Znana ze swoich dziwacznych fryzur.
Pierwszy odcinek, w którym wystąpiła ta postać to Tryptyk dolnośląski cz.II Cyc i Pupcia.

Postacie z pojedynczych odcinków

Robochłop

Fikcyjny robot, wymyślony na potrzeby serialu Świat według Kiepskich. W rolę wcielił się Mariusz Czajka, wystąpił w odcinku pt. Robochłop.

Barbara Podlaska-Dżekson

Boczek z Podlaską

Pojawia się w 8. sezonie. Jest to Amerykanka polskiego pochodzenia, która na stare lata wróciła do Polski. W jej rolę wcieliła się Krystyna Podleska
Pierwszy odcinek, w którym wystąpiła ta postać to Podlaska.

Ziemowit Kiepski

Ziemowit Kiepski

Ziemowit (Ziomek) to bratanek Ferdka, syn brata Ferdka - Staśka, którego wujek Władek przywiózł Kiepskim.

Władysław Kiepski

Władysław Kiepski

Władysław Kiepski, czyli Wujek Władek to mąż ciotki Geni[1], mają dwie córki. Władek to brat Romana (ojca Ferdka) i wujka Staszka, syn Władysława (pradziadka Ferdka). Władek to chłop ze wsi, uwielbia wódkę i inne napoje (alkoholowe, ma się rozumieć).

Władysław Kiepski

Władysław Kiepski, czyli wujek Staszek, to brat Władka i Romana (ojca Ferdka), ojciec Ziomka, mieszkał na wsi. Posiadał telefon. Zmarł w odcinku Stypa (w wieku 82 lat), wg testamentu jego ostatnią wolą było to, żeby go pochować w mieście Wrocławiu. Jego ciało zostało skremowane i postawione na telewizorze Kiepskich. Był osobą często wspominaną w serialu. Mimo tego nigdy się w nim nie pojawił.

Stanisław Kiepski

Stanisław Kiepski to brat Ferdynanda Kiepskiego. Kiedy za PRLu (w roku 1969) razem z bratem uciekał przed kanarami, dobiegł aż do Nowego Sącza, gdzie następnie udał się do Ameryki - Teksasu. Przysyła rodzinie paczki na święta. Według odcinka Chłopaki okej! trafił do psychiatryka, teraz razem z Waldusiem sprzedaje hot-dogi. Babka myliła jego imię (Niech będzie Stasiu, no to nalej Jasiu). Jest osobą bardzo często wspominaną w serialu. W role Staśka wcielił się Marcin Troński .Słynne powiedzenia Staśka to: Kruca fuks i Kruca faks.

Grażyna Kokosińska

Koleżanka Haliny z pracy. Gra ją Joanna Kurowska.

Łysy

Łysy

Łysy to chłopak Marioli, jest przykładem nastolatka. Chodzi po mieście i na dyskoteki, jeździ na rolkach z Mariolą. Mariola go kocha za to Mrówę ma w d***e, o czym można się przekonać w odcinku pt. Kiepski czarnowidz. W odcinkach pt.: Trendi, Kreatura mody, Rolki, czyli total gigant w rolę Łysego wcielił się Maciej Prusak. Natomiast w odcinku Sylwester bez granic w roli tej wystąpił Paweł Czajor.

Ksiądz

Ksiądz proboszcz Marian, obejmuje parafie we Wrocławiu. Do jego parafian należą m.in. Kiepscy, Paździochowie i Boczek. Jest on nieczuły na zmartwienia innych, gdy umarła Babka (raczej nie umarła, tylko spała w odc. Kiepscy mordercy), nie pocieszał rodziny, tylko od razu mówił o pogrzebie. Ferdek z księdza zrobił perpetum mobile. Jego następcą został ksiądz Maślak zw. Maślaczek. Według Mariana Paździocha donosił za czasów PRL pod pseudonimem Lucyfer. Poprzednikiem Mariana był ksiądz Pierożek, m.in. oddał Komunię Marioli.

W odcinkach: Wiara czyni cuda, Kiepscy mordercy i Perpetum mobile w rolę księdza wcielił się Igor Przegrodzki.
W odcinku Kiepski magnes zagrał go Lech Gwit.
W odcinkach Pielgrzymka i Nieznośna letkość bytu w jego postać wcielił się Włodzimierz Dyła.
W odcinku Golaska grał go Henryk Niebudek.
W odcinku Redaktor Naczelny grał go Marian Czerski.

Ksiądz Kręć i siostra Konsoleta

Ksiądz Kręć to sympatyczny duchowny, nowy proboszcz parafii we Wrocławiu. Siostra Konsoleta to sympatyczna zakonnica grająca na gitarze. Lubią rap. Wystąpili w odcinku Kiepscy dają czadu.
Ksiądz Kręć - Wojciech Jagielski
Siostra Konsoleta - Dominika Kurdziel

Sasza i Irina

Sasza (z ros. Саша) (zwany przez Ferdka - Saszka) i Irina (z ros. Ирина), to rodzeństwo, rodzina babki z Kazachstanu. Pochodzą z Polski. Saszka razem z Ferdkiem i Marianem założyli biznes powiększania piersi. Interes kręciłby się "gdyby nie ta menda Paździoch". Irina to piękna dziewczyna, zakochał się w niej Boczek. Wystąpili w odcinku Kazachstanskije wieciera.
Sasza - Krzysztof Kiersznowski
Irina - Dorota Zięciowska.

Kozłowski

Information icon.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Kozłowscy.


Kwiatkowski

Kwiatkowski to sąsiad Kiepskich, emeryt.

Malinowska

Malinowska

Matka Stanisława Malinowskiego. Była członkini klubu OKG oraz ekspedientka sklepu "U Stasia". Gra ją Zofia Czerwińska.

Stanisław Malinowski

Sprzedawca w monopolowym. W jego rolę wciela się Krzysztof Dracz.

Malinowski (sąsiad)

Sąsiad Kiepskich. Mieszka z żoną (Elżbieta Barto) (która jest bardzo gruba) przed która musi się spowiadać i matką (Zofia Bielewicz). Jest bardzo często wspominany w serialu. W odcinku Zatruta Strzała zagrał go Wojciech Ziemiański, a w odcinku Firma zagrał go Paweł Nowisz, zaś w odcinku Koniec świata męskiego bata w jego rolę wcielił się Robert Iwański.

Pleniak

Sąsiad Kiepskich. Ma ok. czterdziestu lat.

Lokatorzy kamienicy Ćwiartki 3

Information icon.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Ćwiartki.


Kółko różańcowe

Paulinka i Borysek

Do kółka różańcowego należą bądź należeli: Rozalia, Borysek, Paulinka, Anielka, Marysia i Jadzia. Razem spędzają wolny czas modląc się, śpiewając i grając w karty. Wszystkie kobiety (prócz Jadzi) zostały osadzone w więzieniu, po ucieczce założyły gang.[2]
Rozalia (Krystyna Feldman)pierwszy odcinek w którym wystąpiła Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik! ostatni odcinek w którym wystąpiła to Lista Mariana.
Jadzia (Danuta Balicka) wystąpiła w odcinku Wiara czyni cuda, zaś w odc. Fryzjer w jej rolę wcieliła się Zuzanna Helska.
Marysia (Jadwiga Kukulska, Irena Maleuszuk) ma talent do dziergania tatuaży. Wystąpiła w odcinkach Wiara czyni cuda, Niewidzialna kanalia, Kara Mustafa, Energetyk.
Anielcia (Zuzanna Helska, Beata Bilska) w odcinkach: Wiara czyni cuda, Niewidzialna kanalia, Kiepski magnes.
Borysek (Kazimierz Ostrowicz) zadebiutował w odc. Wiara czyni cuda, ostatni odcinek, w którym wystąpił to Szara strefa, był erotomanem.
Paulinka (Łucja Burzyńska, Zuzanna Helska) pierwszy odcinek w którym zagrała to Wiara czyni cuda, jej nie zapomniane teksty z pindolem.

Barbara Boczek

Matka Arnolda Boczka i jego rodzeństwa. Wystąpiła w odcinku pt.: Gość w dom, nie ma kołaczy.

Paweł Boczek

Młodszy brat Arnolda Boczka i młodszej siostry. Syn Barbary Boczek. Wystąpił w odcinku pt.: Gość w dom, nie ma kołaczy.

Wioletta Boczek

Najmłodsza z rodzeństwa, siostra Arnolda i Pawełka. Córka Barbary Boczek. Wystąpiła w odcinku pt.: Gość w dom, nie ma kołaczy. W jej rolę wciela się Dominika Kurdziel.

Obsada

Aktor Rola Status
Andrzej Grabowski Ferdynand Kiepski od 1999
Marzena Kipiel-Sztuka Halina Kiepska od 1999
Barbara Mularczyk Mariola Kiepska od 1999
Ryszard Kotys Marian Paździoch od 1999
Ernest von Paździoch - dziadek Paździocha 2007 (odc. 274)
Renata Pałys Helena Paździochowa od 1999
Dariusz Gnatowski Arnold Boczek od 1999
Bartosz Żukowski Waldemar Kiepski 1999-2002, 2004, od 2011
Anna Ilczuk Jolanta Kiepska od 2011
Sławomir Szczęśniak Janusz Paździoch od 2019
Beata Rakowska Redaktorka 2000, 2005, od 2007
Teresa Kobielak (córka Staszka Kobielaka) 2015 (odc. 463)
Juliusz Rodziewicz Władysław Kiepski - dziadek Ferdka 2011 (odc. 364)
Tadeusz Grzelak 2013 (odc. 427)
Bąkowski 2013-2014
Ksiądz Biskup Stanisław Pączek od 2010
Michał Grudziński 2003, 2010-2013, 2016-2017, od 2019
Bartłomiej Kiepski - pradziadek Ferdka 2011 (odc. 364)
Krzysztof Dracz Ksiądz Biskup Stanisław Pączek 2013-2015, od 2019
Stanisław "Stasio" Malinowski 2008, 2012, od 2019
Jan Kobielak 2010, 2013, 2017
Wiśniak 2014 (odc. 442)
Dozorca Kieliszkowski 2017 (odc. 523)
Mgr. Cabaj 2012, 2014
Henryk Niebudek 2010
Andrzej Gałła Prezes Andrzej Kozłowski 2004-2005, 2007, od 2009
Lech Dyblik Kazimierz Badura od 2010
Roman Kłosowski Władysław Kiepski (Wujek Władek) 2000 (odc. 23)
Marek Pyś 2002, 2005, 2008-2011, 2016-2017
Strażnik miejski 2008, 2014
Cieć Kobielak 2010 (odc. 344)
Dozorca Bocianowski 2011 (odc. 366)
Gorzelak (robotnik) 2013 (odc. 409)
kościelny Bednarski 2013, 2015
Stanisław Kolęda od 2013
Joanna Kurowska Krystyna Kwiatkowska 2007 (odc. 239)
Grażyna Kokosińska 2007, 2009-2010, 2014
Krystyna Kozłowska od 2013
Henryk Gołębiewski Żaba - kolega Ferdka 2002 (odc. 116)
Tadeusz Bocian od 2015
Sebastian Stankiewicz Oskar od 2019
Danuta Balicka Jadzia (koleżanka Rozalii Kiepskiej, sąsiadka Kiepskich) 1999 (odc. 2)
Anzelm Jurecki Violetta (żona Edzia Listonosza) 1999 (odc. 15)
Kazimierz Ostrowicz Borysek 1999-2002
Bohdan Smoleń Edzio Listonosz 1999-2005, 2007-2015
Krystyna Feldman Rozalia Kiepska 1999-2007
Maciej Prusak Łysy 1999-2000, 2006
Paweł Czajor 2007 (odc. 278)
Wojciech Jagielski Ksiądz Kręć 1999 (odc. 13)
Dominika Kurdziel Siostra Konsoleta 1999 (odc. 13)
Wioletka Boczek - siostra Arnolda 1999 (odc. 28)
Barbara Skarpetowska (szefowa Arnolda) 2004 (odc. 183)
kuma Stacha 2000, 2002
Andrzej Pośniak Pawełek Boczek - brat Arnolda 1999 (odc. 28)
Irena Szymkiewicz Barbara Boczek - matka Arnolda 1999 (odc. 28)
Łucja Burzyńska babcia Ferdka 2008 (odc. 302)
Paulinka (koleżanka Rozalii Kiepskiej, sąsiadka Kiepskich) 1999 (odc. 2)
Zuzanna Helska

1999-2001, 2004-2005

Anielcia (koleżanka Rozalii Kiepskiej, sąsiadka Kiepskich) 1999 (odc. 2)
Beata Bilska 2000, 2002
Jadwiga Kukulska Marysia (koleżanka Rozalii Kiepskiej, sąsiadka Kiepskich) 1999, 2002, 2004
Irena Maleuszuk 2000 (odc. 18)
Marcin Troński Stanisław Kiepski 1999 (odc. 22)
Elżbieta Wróblewska córka Władka i Genowefy Kiepskich 2000 (odc. 29)
Agnieszka Włodarczyk Bronka - kuzynka Paździocha 2000 (odc. 53)
Dorota Zięciowska Irina 2000 (odc. 58)
Franciszek Komorniczak Zbaś (kolega Boryska i sąsiad Kiepskich) 2000-2003, 2005-2007
Grażyna Zielińska Róża (ciocia Haliny) 2017 (odc. 518)
Gospodyni księdza - Walentowa 2013, 2015, 2017
Elżbieta Jarosik 2011 (odc. 373)
Dorota Piasecka 2019 (odc. 545)
Genowefa Kiepska (ciotka Gienia) 2017
Halina Wyrodek 2000, 2002
Alicja Kozieradzka 2005 (odc. 200)
Krystyna Tkacz 2016 (odc. 485)
Rysia (ciocia Haliny) 2017 (odc. 518)
Sławomir Sulej Cacek - kolega Ferdka 2002 (odc. 116)
Rajmund Kotek (sąsiad Kiepskich) 2002 (odc. 97)
Leonard Szewczuk Stefan Dzidziuś (sąsiad Kiepskich) 2002 (odc. 97)
Krzysztof Kiersznowski Sasza 2000
Faraon - kolega Ferdka 2002, 2004
Ryszard "Mietek" Przeręba 2000, 2007
Maciej Gołębiowski Ziemowit "Ziomek" Kiepski 2003
Witold Dębicki Kozłowski (sąsiad Kiepskich) 2004 (odc. 169)
Marian Czerski Kowalski (sąsiad Kiepskich) 2004 (odc. 169)
Wojciech Ziemiański Dozorca Jan Malinowski 2004, 2007
Edward Kalisz Staszek Gorzelak (sąsiad Kiepskich) 2005 (odc. 200)
Igor Przegrodzki Matka Paździocha 2006 (odc. 215)
Paweł Okoński Kozłowski (sąsiad Kiepskich) 2007 (odc. 246)
Tomasz Sapryk Zdzisiek Przydrożny 2007 (odc. 278)
Robert Gonera ksiądz Marek 2007 (odc. 278)
Michał Lesień ksiądz Andrzej 2007 (odc. 278)
Stanisława Celińska emerytka - związana z chórem kościelnym 2007 (odc. 278)
Irena Kownas emerytka - związana z chórem kościelnym 2007 (odc. 278)
Stanisław Szelc proboszcz Czarek 2007 (odc. 278)
Andrzej Buszewicz Kwiatkowski (emeryt - sąsiad Kiepskich) 2007 (odc. 276)
Jan Jarosik Kozłowski (sąsiad Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Maria Tomaszewska Żona Kozłowskiego (sąsiadka Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Robert Iwański Malinowski (sąsiad Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Elżbieta Barto Żona Malinowskiego (sąsiadka Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Bolesław Abart Pleniak (sąsiad Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Monika Lis Żona Pleniaka (sąsiadka Kiepskich) 2007 (odc. 277)
Wojciech Kors Jaś - syn ciotki Lutki 2007 (odc. 226)
Ewa Skibińska Lola Paździoch - babcia Paździocha 2007 (odc. 274)
Zofia Czerwińska Wisława Malinowska 2008, 2010-2019
Krystyna Podleska Barbara Podlaska-Dżekson 2008 (odc. 284)
Jerzy Mularczyk Staszek Kobielak 2009, 2011, 2013, 2015-2017
Policjant 2009, 2011-2014, 2016-2017
Wojciech Skibiński Koszałkowski 2010
Jerzy Matysiak 2011 (odc. 374)
Stary Badura 2007-2008, 2014-2015
Jerzy Cnota Tadeusz Kopciński 2010-2016
Ewa Złotowska Maria Kopeć (ciocia Haliny) 2010 (odc. 350)
Kwiatkowska - rencistka 2010, 2014
Krystyna Dmochowska Ciotka Lutka 2007 (odc. 226)
Malinowska - z "jarzyniaka" 2007 (odc. 251)
Rogalakowa (sąsiadka Kiepskich) 2011 (odc. 360)
Strażniczka miejska 2011
Michał Koterski Dozorca Rogaś 2011 (odc. 364)
Zbigniew Lesień Roman Kiepski - ojciec Ferdka 2011 (odc. 364)
Władysław Kiepski - dziadek Ferdka 2011 (odc. 364)
Elżbieta Jodłowska Kwiatkowska - emerytka 2012-2014, 2017
Wisia (ciocia Haliny) 2017 (odc. 519)
Oskar Wojciechowski Tomek Kobielak (syn Teresy, wnuk Staszka Kobielaka) 2015 (odc. 463)
Andrzej Kłak Mikołaj Kopernik 2017-2019
Piotr Miazga Mirek Kudaśko 2019

Rodzinka Kiepskich


Gościnnie

 • Krzysztof Kiersznowski
  • Doktor Sztajms
  • Mietek Kopeć
  • Policjant
  • Sasza
  • Kapitan Żbik
  • Minister
  • Święty Mikołaj
  • Faraon
  • Nowak
  • Zdzisiek
 • Sławomir Sulej
  • Alfred
  • Dowódca brygady
  • Sąsiad Rajmund Kotek
  • Cacek
  • Prowadzący teleturniej[3]
  • Stwórca
  • Baranowski
  • Kosmita
 • Krzysztof Dracz
  • Kozłowski
  • mecenas Bimbał
  • Rodrigez
  • poseł
  • Zorro
  • magister Jan Kanty Berbeć
  • magik
  • mistrz
  • proboszcz
  • inspektor
  • minister
  • urzędnik
  • inżynier Kozłowski
  • mecenas
  • poseł Szyszka
  • Salomon Baba
  • sprzedawca Stasiek
 • Mariusz Czajka
  • egzorcysta
  • wynalazca
  • facet z proszkiem
  • profesor Wiktor Wektor
  • asystent Spielberga
  • akwizytor
  • głos papugi
  • profesor Pon Pon, chiński turysta
  • egzorcysta
  • doktor Śledzik
  • jajko
  • Trzepiekoński
  • robochłop
  • Ufiak
  • profesor Korniszon
  • producent filmowy
  • magik
  • akwizytor
 • Dominika Kurdziel (17 odcinków, m.in. jako Wioletka siostra Arnolda Boczka, zakonnica Konsoleta, córka wujka Władka)
 • Andrzej Buszewicz
  • mężczyzna z tv
  • profesor Cielak
  • Henryk Bączek "Człowiek-guma"
  • poseł "Samoobróbki"
  • baca
  • Rysiek
  • profesor Degler
  • Kwiatkowski
 • Leon Niemczyk
  • Lekarz
  • Aktor Hektor
  • Doktor
 • Krystyna Dmochowska
  • ciotka Lutka
  • pani
  • Malinowska
 • Tadeusz Kwinta
  • Wenancjusz Motyl
  • Brzęczyszczykiewicz
  • Zenon Grządziela
 • Okoński Paweł
  • doktor Kirsztajn
  • Kozłowski
 • Leon Charewicz
  • minister w odcinku Inwestor
 • Michał Milowicz jako Elvis Presley
 • Adam Ferency jako agent UOP
 • Wojciech Łuszczykiewicz jako młody
 • Tadeusz Drozda jako on sam
 • Katarzyna Figura jako Swietłana, księżniczka
 • Katarzyna Aleksandrowicz jako dziennikarka
 • Joanna Brodzik
  • jako lekarka, robot
 • Edyta Herbuś
  • jako prezenterka TV, czyli Genowefa Nawtykała w odcinku pt.Sylwester bez granic

Lista odcinków

Information icon.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Lista odcinków.


Czołówka

Czołówka w serialu była wielokrotnie zmieniana. Pierwszy raz w 12. odcinku. Następnie od 51. odcinka pod koniec czołówki pojawiło się logo ATM oraz informacja o produkcji (wprowadzono inną czcionkę).

Rozpoczynająca emisję serialu czołówka również była zmieniana. W początkowych odcinkach nie było w niej Arnolda Boczka. Dołączył dopiero w 2000 roku, natomiast w 2005 roku odszedł Waldemar Kiepski. Zmiana nastąpiła także w odcinkach z 2007 roku: dołączyła Renata Pałys, pojawiły się także kadry z niektórych odcinków: 29, 30, 74, 95, 103 i innych.

Od odcinka 283. pojawia się nowa czołówka. Wykorzystano w niej elementy starej czołówki. Pojawiają się w niej ci sami bohaterowie co dotychczas.

Realizacja zdjęć

Ekipa serialu zrealizowała także niektóre sceny w plenerze. Na przykład w 3. odcinku scenę, gdzie Ferdek każe trzepać dywan akwizytorowi, kręcono na osiedlu, na którym kręcono również czołówkę serialu. Były także kręcone sceny w centrum Wrocławia: przykładem jest 18. odcinek, gdzie Ferdek idzie z walizką. W dalszych odcinkach sceny w plenerze nie były kręcone.

Zmiany w scenografii

W 3 pierwszych odcinkach mieszkanie Kiepskich wyglądało zupełnie inaczej. Między innymi meble, które od czwartego odcinka zmieniono oraz zasłony, które były wielokrotnie zmieniane. Przez kilka lat klatka schodowa była pomalowana na zielono. W nowych odcinkach jest ona koloru różowego, nie widać jej całej. Widok z okna w głównym pokoju był wiele razy zmieniany, podobnie jak w sypialni. Od 13. serii zmieniono drzwi na korytarzu do mieszkania Paździochów i pustostanu, gdzie mieszkała Barbara Podlaska-Dżekson w odc. pt. ,,Podlaska'', a także do toalety z koloru różowego na biały. Co serię zmieniana jest pościel w sypialni Kiepskich. 

Piosenka tytułowa

Information icon.png Zobacz więcej w osobnym artykule: Świat według Kiepskich (singel).

Tytułowa piosenka serialu Świat według Kiepskich nosi tę samą nazwę i została wydana na albumie zespołu Big Cyc pod tym samym tytułem. Muzykę napisał Jarosław Lis,a słowa Krzysztof Skiba.

Przypisy

 1. Odcinek Złote kierpce
 2. Odcinek Kara Mustafa
 3. nie został wymieniony w czołówce


Linki zewnętrzne

Advertisement