Wigilia u Kiepskich

Cicha noc – 19. odcinek serialu Świat według Kiepskich

Wstęp

W rodzinie Kiepskich zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Ferdek wraca do domu, niosąc na plecach choinkę i śpiewając kolędy. Na korytarzu natyka się na Paździocha, który przyjmuje kolędników. Marian mówi jednak, że za taki beznadziejny śpiew nie zapłaci ani grosza. Ci natychmiast zaczynają śpiewać ładniej.

Fabuła

Ferdkowi podoba się ten biznes. Namawia Mariana, by sam został kolędnikiem. Ten jednak nie wykazuje większych chęci. Halina tymczasem wścieka się na Ferdka, że kupił za małą choinkę. Ten mówi, że wziął ją ze śmietnika, bo źli ludzie ją wyrzucili i marzła na śniegu. Halina mówi, żeby przestał bredzić i oddał jej pieniądze. Okazuje się, że Ferdek za pieniądze, które dostał od Haliny, kupił sobie 10 piw. Później Babka ogląda telewizję, zaś Ferdek chce otworzyć piwo. Gdy mu się to udaje, przelewa je do szklanki, a puszkę wsadza na szczyt choinki jako jej czubek. W domu Kiepskich trwają więc intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Nie ma jednak w domu tylko Waldusia, który poszedł po karpia. Ferdek wkurza się na Babkę i zaczyna ją torturować, robiąc jej brodę z bitej śmietany. Wraca Walduś, który mówi, że kupił najmłodszego karpia, jaki był. Okazuje się, że jest to młoda rybka, jeszcze nadająca się do akwarium. Wkrótce Kiepscy zasiadają do stołu. Halina prosi Waldusia, aby poszedł sprawdzić, czy jest już pierwsza gwiazdka. Gwiazdki nie widać, więc Ferdek idzie mu pomóc. Kiepski postanawia skłamać, żeby zaczęła się już kolacja. Chce wyjąć z szafy wódkę, jednak Halina mu zabrania. Mówi, że najpierw kolej na opłatek. Ferdek dzieli się opłatkiem najpierw z Babką, później zaś z Haliną, Waldkiem i Mariolką. Wszyscy Kiepscy składają sobie życzenia, słuchając jednocześnie kolęd. Następnie Mariolka rozdaje prezenty. Następnie, o drugiej w nocy, zjawia się listonosz Edzio. Wcześniej okazuje się, że wszyscy dostali stroje Unii Europejskiej – prezenty. Kiepscy otwierają paczkę, którą przyniósł listonosz. Okazuje się, że są to prezenty od brata Ferdka, Staśka Kiepskiego. Halina dostaje perukę, Walduś pistolet i kapelusz, Mariolka domek z lalkami, zaś Babka... wieniec pogrzebowy! Ferdek zaś dostaje marynarkę, w której jest 100 dolarów. W nocy lalki Mariolki: Ken, Barbie i Superman, ożywają. Ferdek, siedzący jeszcze przy stole, mówi, że czuje grilla. Idzie sprawdzić. Okazuje się, że to lalki Mariolki robią grilla. Ferdek wita się z nimi. Następnie zaprowadza je do pokoju i po kolei przedstawia ich wszystkim członkom rodziny. Kiepscy zaczynają się z nimi bawić i rozmawiać. Okazuje się, że lalki nie posiadają narządów rozrodczych. Ferdek nieopatrznie zamienia się z Kenem marynarką, w której jest 100 dolarów. Zabawa trwa do białego rana.

Zakończenie

Barbie i Edzio Listonosz

Rano lalki wracają do swoich normalnych postaci. W lalkę zmienił się także listonosz Edzio, choć tylko na noc. Ferdek stracił także swoje sto dolarów – zamienił się z Kenem na marynarki, nie wyjmując ze swojego ubioru pieniędzy.

Obsada aktorska

[1]

Ciekawostki

  • Podczas tego odcinka wykorzystano nagrania Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
  • Tytuł odcinka to również tytuł znanej kolędy Cicha noc.
  • W tym odcinku w roli Barbie wystąpiła Małgorzata Werner, prowadząca programu Disco Relax w latach 1994-2001.

Przypisy

  1. Informacje pochodzą ze strony Internetowej Bazy Filmu Polskiego
Poprzedni
Niewidzialna kanalia
Cicha noc
1999
Następny
W betonowym kręgu
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.