Kiepscy Wiki
Advertisement
Ferdynand Stanisław Kiepski
Ferdynand-Kiepski.JPG
Informacje biograficzne
Płeć

Mężczyzna

Data urodzenia

9 lipca 1950
pod Białymstokiem

Rodzina
Pseudonim(y)

Jełop, Pijak, Kanalia, Ferduś, Ferdas, Kindybał, Gąsienica, Laczek, Cycu (w młodości).

Specjalność

picie alkoholu, robienie wynalazków, układanie piosenek, wierszyków itd.

Zawód

bezrobotny
Urzędnik w urzędzie pracy[2]
Redaktor naczelny pisma „Promyk”[3]
Urzędnik biurokrata[4]
Pracownik fizyczny w firmie Kablociąg S.A.[5]

Pierwszy odcinek

Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!

Poza sceną
Narodowość

Egipska, Polska

Adres:

Wrocław ul. Ćwiartki 3/4

Aktor

Andrzej Grabowski

W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

Ferdynand Kiepski

Bo są na tym świecie rzeczy, o którym się fizjologom nie śniło

Ferdynand Kiepski

Ferdynand Stanisław[6] Kiepski (ur. 9 lipca 1950 [7] pod Białymstokiem) – postać fikcyjna, bohater serialu komediowego pt. Świat według Kiepskich. W jego rolę wciela się Andrzej Grabowski.

Przeszłość

W młodości był nazywany Cycem, przydomek ten odziedziczył również jego syn[8]. Kobietom zazwyczaj przedstawiał się jako Czak Noris[9].

Ferdek w młodości jako Cipek.

Ferdek w przeszłości.

W Starożytnym Egipcie był on niewolnikiem o nazwisku, które wymawia się jako: Sinuhe Isztar Aszirad-amon Tut-anel Nursuarel Ibrahim. Był trzecim synem Semutta i Kippy. Mówił o tym w odcinku 318. W tym samym odcinku został on skazany na wieczne bezrobocie.

W czasach PRL-u Ferdek przez piętnaście lat sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora, stojąc przy ulicy Świdnickiej (jak sam mówi: Ludzi spragnionych wodą żem poił, a nierzadko wodą ze sokiem). Wówczas poczęstował nią I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, od którego otrzymał bukiet biało-czerwonych goździków i butelkę gruzińskiego koniaku marki Kurdenawardze. Został także przez niego nazwany wzorem człowieka pracy.

Działał w podziemiu politycznym (m.in. w KOR-ze) [10]. – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej[11], lecz według Mariana Paździocha, Ferdek za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB i donosił pod pseudonimem Laczek.[12]

W 1964 r. w Pyzówce zajął pierwsze miejsce w rzucie piłką lekarską na odległość.[13]

W 1968 r. Ferdynand odbył zasadniczą służbę wojskową w wojskach pancernych Ludowego Wojska Polskiego [14].

W 1971 r. pracował w wypożyczalni kajaków w Zawichoście.[15]

W odcinku Mała matura okazał się być jedynym mieszkańcem kamienicy przy ul. Ćwiartki 3 we Wrocławiu, który nie ma matury.

Ze swoją żoną Haliną ożenił się 13 sierpnia 1975 r. w USC w Zawierciu.[16],[17]

Zanim jednak poznał i związał się z nią był w relacji z trzema dziewczynami:

Według historii wymyślonej najprawdopodobniej przez samego Ferdka miał on nazywać się Sinuhe Isztar Asziradamon Tutamelnun Sure Ibrahim[18], pochodzić ze starożytnego Egiptu i budować przez 40 lat piramidę dla faraona (który był łudząco podobny do Paździocha), lecz pewnego dnia ponoć zbuntował się przeciwko niemu, za co został skazany na wieczne bezrobocie. Za złamanie zakazu miała mu grozić kara. Ferdek mimowolnie go naruszył, gdyż Halina zmusiła go, by poszedł do pracy. Napotkani przez niego Paździochowie ujawniają się jako faraońska para, która nałożyła klątwę na Ferdka[19]. Najprawdopodobniej jednak owa historia została zmyślona, gdyż Ferdek wcześniej miał pracę (pracował w wypożyczalni kajaków w Zawichoście[20]).

Ferdek jako kandydat na prezydenta

Charakterystyczną rozpoznawalną cechą stylu życia Ferdka jest bardzo częste picie piwa w dużych ilościach, w szczególności Mocnego Fulla. Po wielu latach jego picia organizm przyzwyczaił się do niego w taki sposób, że bez niego traci sens życia, a próby ożywienia Ferdka innymi "piwami" były nieskuteczne (zostało to pokazane w odcinku Zagadka nieśmiertelności).

Poglądy

Ferdek jest przedstawicielem nurtu nawołującego do pracy jak najmniejszym kosztem sił. Dlatego woli ukraść rentę babci lub wmieszać się w kolejny nielegalny interes niż pójść do pośredniaka. Nie popiera żadnej partii politycznej, zapewne dlatego wystartował w wyborach prezydenckich, by ujawnić swój wymarzony program. Opierał się on na gospodarce. W odcinku Biały Miś został posłem na Sejm.

Biznesy

W myśl zasady tak zarobić, aby się nie narobić Ferdek (głównie w starszych odcinkach) podejmował w większości przypadków bezskuteczne próby zarobienia dużych pieniędzy. Większość przedsięwzięć była nielegalna, ale jak mówi sam bohater - w tym kraju nic nie jest legalne.

Lista biznesów

Charakteryzacja i typ postaci

Dawniejsza charakteryzacja

1999 - Początkowa charakteryzacja

W pierwszych odcinkach, kręconych jeszcze w kamienicy, Ferdek był typowym, nieco chamowatym, pochodzącym z biednej dzielnicy mężczyzną z brzuszkiem w wieku około 45 lat, głową rodziny, ojcem dwójki dzieci mającym problemy z alkoholem. Tak też był charakteryzowany - dresy, kapcie, brudnawa koszulka, rozczochrane włosy itp. Z charakteru był to bardzo wesoły i wręcz naiwnie optymistyczny człowiek, jednak nie był głupi. Taki Ferdek towarzyszył widzom w najprawdopodobniej trzech pierwszych odcinkach.

1999-2004

1999-2004

Po przenosinach z kamienicy na plan, charakteryzacja nabrała nieco kulturalniejszą formę: Ferdek zawsze chodził w laczkach, długich dresowych spodniach, białej lub zielonkawej koszulce i miał nieco mniej rozczochraną fryzurę. Taki Ferdek towarzyszył widzom od 1999 roku do około 2004. Owa charakteryzacja sprawiła, że Ferdek stał się dla widza bardziej dziecinny i pod tym względem sympatyczniejszy, niż był w pierwszych odcinkach. Był optymistycznym, chociaż już bardziej poważnym człowiekiem, który wiedział już, kiedy trzeba przestać żartować. Jednak postać nabrała charakter bardziej prostackiej i dziecinnej. Tamta charakteryzacja Ferdka trwała od 4 do 174 odcinka

2004-2007

2004-2007

Później charakteryzacja uległa kolejnej zmianie - zapewne związanej z ówczesnym wyglądem Andrzeja Grabowskiego: Ferdek był nieogolony i wyglądał o wiele bardziej staro, niż jeszcze rok wcześniej. Ta charakteryzacja towarzyszyła nam od 175 do 282 odcinka.

2008

2008

Wraz ze zmianą reżysera, zmieniono również charakteryzację głównego bohatera. Owa zmiana była również związana z prawdziwym wyglądem Andrzeja Grabowskiego, który to w tym okresie zgolił włosy, wąsy i brodę. Ferdek nosił doczepiane wąsy i włosy. Te ostatnie wyglądały wyjątkowo sztucznie. Poza charakteryzacją twarzy, zmieniono także ubiór głównego bohatera: nosił rozpinany niebieski sweter na różowej bluzce oraz ciemnozielone, nadal dresowe spodnie. Tą charakteryzację oglądaliśmy od 283 do 297 odcinka.

2009-2016

2009-2016

Po spadku oglądalności spowodowanym między innymi zmianą charakteryzacji głównego bohatera. Ferdek nosił szarą koszulkę w różnych odcieniach był już nieco starszy niż wtedy, gdy zaczęto kręcić serial (miał już 60 lat). W dodatku widzom nie przypadło do gustu to, że Ferdek jest stylizowany na ponurego alkoholika - nie pije prawie w ogóle piwa, tylko wódkę, przez co sama postać z charakteru stała się bardzo ponurawa i zbyt poważna.

2016-2017

2016-2017

Ferdek bardzo się roztył, ledwo się rusza i mówi. Ma kręcone włosy i nosi łososiową koszulkę.

2018

2018

Grabowski przechodzi operację. Ferdek drastycznie chudnie i wraca do charakteryzacji podobnej do tej z lat 2004-2007 i jest częściej uśmiechnięty. Nosi charakterystyczną karmazynową koszulkę.

2019

2019

Ferdek powrócił do swojej charakteryzacji z lat 2009-2016. Nosi szarą koszulkę, niechlujne włosy i znów jest gburowatym alkoholikiem.

Kiepski w pampersie.

Ciekawostki

Przypisy

 1. Odcinek Korzeń piastowski
 2. tylko odc. ...a robić nie ma komu
 3. tylko odc. Redaktor naczelny
 4. tylko odc. Kocham biurokrację
 5. tylko odc. Krótki dzień pracy
 6. Odcinek Ptaki ciernistych krzewów
 7. Odcinek pt. Urodziny
 8. Odcinki pt. Chłopaki okej! i Cicha noc
 9. Odcinek pt. Bob
 10. Odcinek pt. Klątwa Tutenchama
 11. Odcinek pt. Puste butle
 12. Odcinek pt. Lista Mariana
 13. Odcinek pt. Salomon Baba
 14. Odcinek pt. W kamasze
 15. Odcinek pt. Moje Kiepskie Życie
 16. Odcinek pt. Sto lat
 17. Odcinek pt. Gorzkie gody
 18. Jest to nawiązanie do powieści Mikiego Waltariego "Egipcjanin Sinuhe", którego główny bohater, tak jak Ferdek, miał być synem Kipy i Senmuta.
 19. Odcinek pt. Syn Nilu
 20. Odcinek pt. Moje Kiepskie Życie
Advertisement