Kiepscy Wiki
Advertisement

Kiepski film – 5. odcinek serialu Świat według KiepskichOpis odcinka

Ferdek i Waldek z sąsiadami chcą zagrać statystów w filmie, reżyserowanym przez samego Stevena Spielberga. Okazuje się, że zostali oszukani. 

Wstęp

Ferdek, drzemiący na fotelu w salonie, zostaje nagle obudzony przez głośne śpiewy, dochodzące z mieszkania znajdującego się piętro niżej. Do pokoju z krzykiem wbiega Waldek. Ferdek pyta się Waldka, co się stało. Ten mówi, że na podwórku można nieźle zarobić. Ferdek i Walduś wychodzą.

Fabuła

Nieco później Mariolka poprawia włosy przed lustrem. Jednocześnie młoda Kiepska rozmawia z Babką o jej pierwszym pocałunku. Babka jednak nie umie snuć ciekawych opowieści. Znudzona Mariolka wychodzi do swojego pokoju. Do mieszkania wpadają nagle dwie osoby w mundurach hitlerowców. Zaczynają straszyć Babkę fałszywą bronią. Ta próbuje się opierać, jednak nie ma szans. Do salonu wchodzi Halina. Po krótkiej rozmowie z Babką odnajduje ukrytych za fotelem żołnierzy i ściąga im maski z twarzy. Okazuje się, że za żołnierzy przebrali się Ferdek i Walduś. Mają oni bowiem występować jako statyści w filmie wojennym, kręconym przed kamienicą. Dzieło jest reżyserowane przez samego Stevena Spielberga. Nagle rozlega się pukanie do drzwi. Ferdek idzie otworzyć. Za drzwiami stoi Arnold Boczek, który także dostał rolę w filmie. Jednak nie tylko on – okazuje się, że do filmu zaangażowali też Paździocha. Jakiś czas później Ferdek i Walduś ćwiczą umieranie w salonie. Babka Kiepska nie pozwala im się jednak skupić – psuje im zabawę, rzucając w Ferdka jajkiem. Ferdek wychodzi do publicznego szaletu, aby się umyć. W międzyczasie okazuje się, że Waldek, który miał kupić cztery kilogramy ziemniaków, kupił taką ilość... kiwi! Halina Kiepska jest wściekła na syna. Mówi, że ten, kto to kupił, ten to zje. Oznacza to, że Waldek przez najbliższy czas będzie jadł tylko kiwi. Nagle do mieszkania Kiepskich przychodzi Boczek, aby zabrać resztę ekipy na zdjęcia. Wkrótce wszyscy oczekują na Spielberga na korytarzu. Zjawia się jego asystent, mówiąc, że dzisiaj będą tylko zdjęcia próbne. Asystent włącza kamerę i zaczynają się zdjęcia. Wszyscy starają się grać swoje role najlepiej, jak umieją. Zdjęcia szybko się kończą, a następnego dnia mają się rozpocząć ujęcia filmowe. W międzyczasie zjawia się również listonosz Edzio z dmuchaną lalką. Nieco później Kiepscy i listonosz Edzio jedzą obiad, na który Halina przyrządziła papkę z kiwi. Egzotyczne smakołyki nie smakują nikomu oprócz listonosza. Pan Edzio bierze dokładkę i zaczyna odczuwać skutki uboczne – nagle staje się mądrzejszy. Edzio wychodzi do toalety, a chwilę później to samo dzieje się z Waldkiem. Ten ostatni jest tym przerażony. Po chwili wybiega z pokoju. Nagle przybiega za to Paździoch, który krzyczy, że Spielberg jest w telewizji. Wszyscy biegną, aby to zobaczyć. Okazuje się, że w telewizji leci program Z kamerą wśród idiotów. Pokazują tam wszystkich mieszkańców kamienicy podczas zdjęć próbnych. Żadnego filmu więc nie było. Ferdek złorzeczy na telewizję. Tymczasem listonosz Edzio zwymiotował papkę z kiwi i znów stał się taki, jak dawniej.

Towarzysz Paździoch i SS-man Ferdek

Zakończenie

Sto lat później prawnuk Ferdka udowodnił, że zjadanie zmielonego kiwi z cebulą i skwarkami powiększa obszar mózgu. Ferdynand IV mieszka w kosmosie razem ze swoim synem, Waldusiem VI. Ten ostatni przybiega do niego z wiadomością, że na Saturnie można nieźle zarobić. Obaj lecą na tę wielką planetę. Resztę historii już znamy...

Obsada

[1]

Ciekawostki

  • W tym odcinku rodzina Kiepskich dokonała ważnego odkrycia – zjadając papkę z kiwi, można stać się mądrzejszym.
  • Za wyżej wymienione odkrycie naukowe Nagrodę Jobla otrzymał sto lat później prawnuk Ferdka – Ferdynand IV.
  • W tym odcinku po raz pierwszy użyto bluebox'a.
  • W odcinku pojawia się Nagroda Jobla, będąca parodią Nagrody Nobla.
Poprzedni
Rekord Guinnessa
Kiepski film
1999
Następny
Umcia, Umcia
  1. Informacje pochodzą ze strony Internetowej Bazy Filmu Polskiego
Advertisement