Kiepscy Wiki
Advertisement

Klątwa Tutenchama – 26. odcinek serialu Świat według Kiepskich.

Opis odcinka

Wstęp

Ferdek, wychodząc z toalety, spotyka na korytarzu Paździochów, którzy właśnie wrócili z Egiptu. Helena zaczyna wymieniać zalety tego egzotycznego kraju. Ferdek pyta się Heleny, po ile jest piwo w Egipcie. Paździochowa, obrażona na Ferdka, idzie do mieszkania.

Fabuła

Marian opowiada Ferdkowi o zaletach i wadach tego kraju. Podczas rozmowy Paździoch mówi, że teraz będzie miał bardzo ciężkie życie. Okazuje się bowiem, że Helena podczas wizyty w grobowcu starożytnego faraona oderwała fragment jego zmumifikowanego ciała. Paździochowie przywieźli to ze sobą do Wrocławia, aby uniknąć grzywny – zapłacenia miliona dolarów. Nieco później Ferdek ogląda telewizję. Spikerka mówi o wczorajszym incydencie w Egipcie. Mówi także, że jedyną wycieczką, która zwiedzała wczoraj grobowiec faraona, była wycieczka z Polski, oraz to, że każdy, kto uszkodzi ciało mumii, padnie ofiarą straszliwej klątwy. Nieco później Ferdek i Paździoch rozmawiają o klątwie faraona. Przybiega do nich Boczek z gazetą. Znajduje się tam opis owej klątwy. Paździoch jest przerażony i pyta się Ferdka, co ma robić. Ten radzi mu, aby się pozbył tego świństwa. Paździoch wpada na doskonały pomysł: zamierza ukryć fragment mumii u Ferdka w domu. Przychodzi do Haliny pod pretekstem pożyczenia cukru. Chowa to w pralce, stojącej w kuchni, po czym szybko wychodzi. W nocy Ferdek i Halina śpią. Nagle zaczyna się z nich zsuwać kołdra. Z korytarza słychać krzyk Waldusia, że w całym domu jest pełno mrówek. Kiepscy idą to zobaczyć. Mrówki wynoszą wszystkie rzeczy od Ferdka z domu, a także kradną Paździochowi lodówkę. Ferdek krzyczy do Waldusia, żeby łapał radio. Ten biegnie na korytarz, jednak zaraz zderza się czołowo z Boczkiem, który krzyczy, że nadciągają plagi egipskie. Następnego dnia Ferdek, Walduś i Paździoch rozprawiają w kuchni o wczorajszym incydencie. Najpierw przybiega do nich Boczek z informacją, że klątwa zaczyna się wypełniać. W nocy z Belwederu został bowiem uprowadzony prezydent wraz z małżonką. Miejsce ich pobytu jest nieznane. Nagle przybiega Halina z informacją, że w kraju został wprowadzony stan wyjątkowy. Wszyscy biegną do telewizora. Transmitowane jest tam

Ferdek i Paździochowie przed Publiczną Prywatną Toaletą

wystąpienie generała, który dementuje pogłoski, jakoby ostatnie wypadki były przyczyną klątwy Tutenchamona III. Zaraz potem generał zostaje obezwładniony przez mumię, która prosi o oddanie mu oderwanej części ciała. Gdy Babka się budzi, okazuje się, że Rozalia zna mumię. Dziwi się bowiem, że on jeszcze żyje. W międzyczasie sąsiedzi idą do kuchni na piwo. Gdy otwierają browary, okazuje się, że picie zmieniło się w piasek. Halina otwiera lodówkę i zastaje tam... kamienie. Tak więc klątwa się spełnia. Nieco później listonosz Edzio pisze na korytarzu niecenzuralne słowa o mumii. Faraon, który nagle pojawia się w kamienicy, poucza go, że to słowo pisze się przez "ch". Następnie mumia idzie do mieszkania Kiepskich. Ferdek wychodzi na korytarz i chce się przywitać z Faraonem. Ten jednak chce mu oderwać genitalia – bowiem to właśnie tę część ciała oderwała mu Helena Paździoch. Halina mówi, że znalazła w pralce bandaże, ale oderwana część chyba się rozpuściła – Kiepska użyła bowiem proszku z wypalaczem. Ferdek mówi, że gdyby mumia zamieniła z powrotem piasek w piwo, to może coś by wymyślił. Później swoją pomoc oferuje Halina – może przynieść to z kostnicy ze swojego szpitala. Później Kiepska dorabia brakującą część ciała. Faraon zauważa Babkę. Rozalia po krótkiej rozmowie ucieka do Egiptu razem z mumią.

Zakończenie

Dziewięć miesięcy później Halina i Ferdek oglądają wiadomości. Mówią tam o uprowadzeniu Babki. Halina jest zrozpaczona. Nagle rozlega się pukanie do drzwi. Ferdek idzie otworzyć. Na korytarzu stoi bocian z przesyłką od Babki – malutkim dzieckiem w kołysce. Babka Kiepska pisze w dołączonym do kołyski liściku, że niedługo wraca. Ferdek zastanawia się, kim mógłby być dla niemowlaka. W końcu ustala, że to jest jego szwagier.

Obsada

[1]

Ciekawostki

  • Mumia mówiła, że nie widziała się z babką już 5000 lat. Babka jest może stara, ale nie aż tak – w wiadomościach wyraźnie podane było, ze ma "tylko" 99 lat.
  • W ostatniej scenie, w której Ferdek otwiera drzwi i widzi dziecko babki, bociana, który przyniósł owe dziecko, zagrał żywy bocian.
  • Brat Haliny Kiepskiej jest paradoksem w serialu - czy 99-letnia babka może jeszcze mieć dzieci? Wątek dziecka Rozalii i Tutenchamona został zaniechany w kolejnych odcinkach (jakby nic się nie stało).
  • Orzeł na godle Polski, nie ma korony (zupełnie jak za PRL-u).

Przypisy

  1. Informacje pochodzą ze strony Internetowej Bazy Filmu Polskiego
Poprzedni
Robochłop
Klątwa Tutenchama
2000
Następny
Kreatura mody
Advertisement