Disambig.png Ten artykuł dotyczy miejsca. Zobacz też: odcinek pt. Klituś Bajtuś.


Klituś Bajduś - przedszkole założone przez Ferdynanda Kiepskiego w swoim mieszkaniu. Pojawiło się tylko w odcinku pt. Klituś Bajduś.

Historia

Pewnego dnia zajęta pani Teresa zostawiła swojego syna Tomaszka pod opieką Ferdka w parku. Następnego dnia Teresa wraz z koleżanką Danutą zostawiły pod jego opieką Tomka, Oskara i jeszcze jedno malutkie dziecko pani Danuty. Po pewnym czasie rodzice stwierdzili, że ich dzieci bardzo dobrze czują się w otoczeniu Ferdka i zaproponowali mu założenie przedszkola. Ferdek nadawał się do tego, bo jako bezrobotny miał wiele czasu by zająć się dziećmi, a w tym samym czasie rodzice mogliby załatwiać swoje sprawy. Ferdek wraz z dofinansowaniem prezesa Kozłowskiego i pomocą sąsiadów zgodził się na otwarcie przedszkola o nazwie Klituś Bajduś. Dzieci mogły zostać w nim do późnej godziny. Urządzano tam również lekcje i spektakle. 

Opiekunowie

 1. Ferdynand Kiepski był dyrektorem przedszkola. W wolnych chwilach uczył dzieci przeróżnych zajęć lekcyjnych. Zorganizował również przedstawienie teatralne pt. Małpie Tango.
 2. Marian Paździoch był nauczycielem religii. Wmawiał dzieciom, że diabeł jest pod postacią kobiety, np. Heleny i Jolanty. Miał duże kwalifikacje na nauczyciela religii, bo był ministrantem.
 3. Arnold Boczek był przedszkolnym kucharzem. Gotował flaki i bigos. Jeśli któremuś dziecku nie będzie smakowała któraś z potraw Boczka to Arnold żartował, że zrobi z tego dziecka potrawkę.
 4. Waldemar Kiepski był opiekunem numer 1. Był też znany jako małpi król bo miał koronę z bananów. Później po zjedzonym obiedzie wręczał dzieciom jednego banana w ramach deseru.
 5. Kazimierz Badura był opiekunem numer 2. Przygotowywał dzieci do występu więc można powiedzieć, że był nauczycielem muzyki i tańca.
 6. Helena Paździoch składała propozycje Ferdkowi, żeby ją zatrudnił, bo potrafi nauczać dzieci pleść wiklinowe koszyki. Niestety propozycja została odrzucona przez dyrektora, ponieważ uważał, że to jest wyzysk człowieczka przez człowieka. Gdyby Helena była zatrudniona zostałaby nauczycielką plastyki i techniki.

Podopieczni

 1. Tomek był synem Teresy. W jego rolę wcielił się Oskar Wojciechowski.
 2. Oskar był synem Doroty. W jego rolę wcielił się Maciej Dubielowski.
 3. Śpiewająca dziewczynka (w jasnych włosach) wystąpiła w przedstawieniu pt. Małpie Tango. W jej rolę wcieliła się Karolina Śmietanka.
 4. W resztę dzieci wcieliły się dzieci ze szkoły tańca "Calipso" pod kierunkiem Remigiusza Leśniańskiego.

Rodzice

 1. Teresa jest matką Tomka. W jej rolę wcieliła się Beata Rakowska.
 2. Danuta jest matką Oskara. W jej rolę wcieliła się Katarzyna Galica.
 3. W rolę Mężczyzny wcielił się Jerzy Mularczyk.

Ciekawostki

 • Klituś Bajduś w potocznym języku oznacza bezsensowną paplaninę lub kłamliwe opowieści.
 • Klituś Bajduś to tak naprawdę osoba z wierszyka Wędrowne opowieści, napisanego przez Joannę Papuzińską.
 • Prawie wszystko w przedszkolu było powiązane z małpami.

Galeria

"Małpie_Tango"_z_filmu_"Świat_według_Kiepskich"_-_casting

"Małpie Tango" z filmu "Świat według Kiepskich" - casting

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.