Paździoch montuje swoją listę

Lista Mariana – 238. odcinek serialu Świat według Kiepskich.

Fabuła

Boczek spotyka na korytarzu Paździocha, zachowującego się w najlepszym razie niesympatycznie, i ostrzegającego go przed czymś. Zdezorientowany Boczek próbuje dociec, co się dzieje, Marian jednak szczuje go psem. Roztrzęsiony Arnold idzie pożalić się do Ferdka, który na pocieszenie oferuje wspólne opróżnienie flaszki wódki. Pod koniec wesołej popijawy Ferdek i Boczek umawiają się na dzień następny, po czym Arnold wraca do swojego mieszkania. Następnie Ferdka odwiedza Paździoch, ostrzegając go o szkodliwości alkoholu - szczególnie, gdy ma się "coś do ukrycia". W końcu Marian zagrywa w otwarte w karty - Boczek za komuny donosił na Kiepskich. Ferdek w łóżku dzieli się tą informacją z Haliną, ta jednak jest dużo bardziej sceptyczna. Następnego dnia w kuchni Kiepskich roztrzęsiony Paździoch sugeruje Ferdkowi, Halinie i swojej żonie Helenie, że nie tylko Boczek donosił. Chwile potem ów "tajny współpracownik" przybywa do Kiepskich na umówioną popijawę. Wszyscy są na Ferdka oburzeni - "umawiał się" i "rozmawiał" z agentem! Kiepski nie ma ochoty pić z Boczkiem, ale w końcu decyduje się wypić połowę jego flaszki, by następnie go wyprosić z mieszkania. Krótko potem Ferdek wraz z Haliną oglądają w telewizji program poświęcony kłamstwom lustracyjnym wśród polityków.Następnie Ferdek, zwabiony hałasem z okolicy toalety, wychodzi sprawdzić, co się dzieje. Okazuje się, że Paździoch postanowił przybić na drzwiach listę byłych współpracowników. Wśród nich są Ferdek "Laczek" Kiepski, Halina "Balbina" Kiepska, Edzio "Pedzio", Paździochowa "Alexis", Rozalia "Kanalia" Kiepska, a nawet ksiądz proboszcz pod pseudonimem "Lucyfer". Wszyscy są przekonani o swojej niewinności, natomiast w stu procentach pewni winy innych.

Zakończenie

Tytułowa lista

Wszyscy "podejrzani", czyli Ferdek, Halinka, Babka, Paździochowa, Boczek i Edzio analizują swoją sytuację w salonie Kiepskich, po chwili dołącza do nich Mariolka, na którą również są "kwity", chociaż mówi, że za komuny nie było jej jeszcze na świecie, na co Babka odpowiada, że stoi w Piśmie napisane: owoc jeszcze niedojrzały, a już zgnity. W końcu Halina zaczyna się zastanawiać, jak to możliwe, że jedyną osobą w Polsce, na którą nie ma papierów, jest Marian Paździoch. Jego żona zdradza wtedy, że trzyma pod tapczanem jego teczkę, pełną dowodów donosicielstwa. Nagle jednak wszyscy zaczynają czuć dym. Okazuje się, że Paździoch urządził  i to nie z byle powodu - raz na zawsze chce zniszczyć wszystkie kompromitujące go materiały. Nikomu nie udaje się go powstrzymać. Odcinek kończy się w lesie, gdzie, w akompaniamencie piosenki Paździochowa, Mariolka, Ferdek, Edzio, Halinka i Boczek (już bez Babki, ktoś z nich miał jej teczkę) spalają kwity.

Obsada

Ciekawostki

  • Był to ostatni odcinek, w którym wystąpiła Babka.
  • Pies, którym Paździoch poszczuł Boczka, nazywa się Pimpuś, wystąpił w odc. Znieczulica społeczna.
  • Pimpuś wystąpił także w czołówce serialu
  • Tytuł odcinka jest parodią "Listy Macierewicza", zawierającej spis nazwisk tajnych współpracowników UB i SB w latach 1945–1990.

Produkcja

Poprzedni
Tadarassa, tadarassa
Lista Mariana
2005
Następny
Grunt to rodzinka
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.