Kiepscy Wiki
Advertisement
Mariola Grażyna Kiepska
Mariola.jpg
Informacje biograficzne
Płeć

kobieta

Data urodzenia

6 czerwca 1983

Rodzina
Pseudonim(y)
 • Mariolka (przez wszystkich)
 • Mariolcia (przez rodziców i Jolasię)
 • Smark, Gówniarz, Sralińska-Mądralińska, Glut (przez ojca)
 • Dziewczyna jak malina (przez Paździocha)
 • Głupia (przez Waldka)
Specjalność

taniec i śpiew

Zawód
 • uczennica (do 2005)
 • fotomodelka
 • studentka
Pierwszy odcinek

Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!

Poza sceną
Narodowość

Polska

Adres:

Wrocław ul. Ćwiartki 3/4

Aktor

Barbara Mularczyk

Mariola Grażyna Kiepska (ur. 6 czerwca 1983 roku we Wrocławiu) - bohaterka polskiego komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. Córka Ferdka i Halinki Kiepskich i siostra Waldka, była narzeczona Mikołaja Kopernika oraz była narzeczona Oskara Sowy-Strzygoń. W rolę Marioli wciela się Barbara Mularczyk.

Biografia

Postać jest karykaturą typowej polskiej nastolatki z ubogiej rodziny. Pomimo braku perspektyw jest bardzo radosna i pomocna rodzinie. Choć często miewa humory, rzeczy małe sprawiają jej radość. Jako dziecko odznaczała się wielka urodą i pobożnością, ksiądz proboszcz widział w niej zakonnicę[1]. Nie lubi siedzieć w domu, woli chodzić po mieście z chłopakiem Łysym i bawić się na dyskotekach. Ubiera się trendy. Uważa, że ojciec jest nienowoczesny. Nie lubi Waldka i nieco nie lubiła Babki.

Wygląd

Mariola ma gęste ciemnoblond włosy, podłużną twarz i jasnoniebieskie oczy podkreślone tuszem i cieniami. Jest średniego wzrostu (170 cm), ma szczupłą i zgrabną sylwetkę, jest atrakcyjna. Ubiera się zgodnie z trendami panującymi w modzie. Wielokrotnie prezes Kozłowski razem z Paździochem pochwalali urodę dziewczyny, Kozłowski mówiąc: słowiańska uroda po matce, zaś Paździoch w rozmowach z Boczkiem i Ferdkiem nazywając Mariolkę: Dziewczyna jak malina. Raz Ferdek w rozmowie z Halinką powiedział: pamiętam komunię Mariolci, miała blond loki, wyglądała ślicznie jak aniołek[2]. W najnowszych odcinkach serialu postać Mariolki nieco przybrała na wadze, jednak nie umniejsza jej to urody.

2017-08-31 20.23.50.jpg

Osobowość

Mariolka jest towarzyska i energiczna. Lubi imprezy, zwłaszcza dyskoteki, kocha taniec. Podchodzi do życia raczej żywiołowo - żyje chwilą, nie martwi się zbytnio bezrobociem ojca, bowiem sama jest dosyć zaradna i chętnie szuka pracy. Pomimo beztroskiego na pozór stylu życia jest opiekuńcza i pomocna - często pomaga swojej matce, np. w kuchni, rzeczy małe sprawiają jej radość. Na pierwszy rzut oka córka Kiepskiego wydaje się egoistką - przesadnie zwraca uwagę na urodę i ubiór, a jej ton głosu bywa chłodny i niegrzeczny, jednak w razie problemów chętnie wspiera swoją rodzinę. Jest dosyć inteligentna, o czym świadczy zdana matura i pójście na studia, w przeciwieństwie do swojego brata jest ambitna i pewna siebie. Jej osobowość w trakcie serialu ulega zmianie: z  gadatliwej, kochającej imprezy nastolatki poszukującej wielkiej miłości i pragnącej wyjść za mąż stała się dość mądrą, niezależną młoda kobietą - stwierdziła, iż nie potrzebuje u boku mężczyzny, gdyż sama zawsze da sobie radę, a małżeństwo jest dla niej nic nie warte- popiera ten argument tym, iż ma wśród znajomych dużo rozwodników.

Zdolności i umiejętności

Mariola nie odziedziczyła żadnych nadprzyrodzonych umiejętności swojego ojca (np. przewidywania przyszłości[3] ) jednakże jest dziewczyną inteligentną i swoim urokiem potrafi wiele osiągnąć. Jest kreatorką wielu pomysłów i inspiracją dla Ferdka na przykład w odcinku Ferdewalduś doszła do wniosku że Halinka jest w ciąży co zapoczątkowało kaskadę śmiesznych aczkolwiek ciekawych wydarzeń. W niektórych odcinkach zajmuje się modelingiem- lubi pozować do zdjęć, zna się na modzie i makijażu. Interesuje się też sztuką i nauką [4].

Relacje

Mariolka jest biologiczną córką Ferdynanda i Haliny, siostrą Waldemara, wnuczką Rozalii, bratanicą Stanisława, siostrą stryjeczną Ziemowita, szwagierką Jolanty, adopcyjną siostrą Śmierci oraz od niedawna żoną Mikołaja Kopernika.

Ferdynand Kiepski

Mariola jest drugim dzieckiem Ferdka i Halinki. Ze względu na relację ojciec-córka oraz konflikt pokoleń bardzo często się kłócą i nawzajem nie rozumieją swoich problemów: Mariolka wyśmiewa marudzenie ojca oraz jego alkoholizm. Ferdek w złości nazywa ją Gówniarz , Smark ponieważ nie rozumie młodzieńczego toku rozumowania i pomysłów córki, ale Mariola uważa, że może robić co chce, no i Ferdek nie rozumie współczesności. Jednakże w trudnych sytuacjach zawsze mogą na siebie liczyć, widać to w odcinku Zagadka nieśmiertelności, kiedy Mariolka  martwi się o tatę oraz w odcinkach Browary hills i Bara-Bara, kiedy Ferdek chce wziąć się za wychowanie dziewczyny i przyznaje się, iż ją bardzo kocha i martwi o jej dalszą przyszłość. Kiedyś Ferdek mówił, że Mariolka "nie jest jego", ale i tak jest gotów jej bronić i zrobiłby dla niej niemal wszystko. Raz Ferdek powiedział, iż Mariolka jest jego ukochaną córeczką[5].

Halina Kiepska

Można zauważyć, iż Mariolka z charakteru przypomina matkę- wielokrotnie ten fakt zauważał Ferdek, mówiąc: wdałaś się do matki i po matce odziedziczyłaś złe skłonności, np. utyjesz w biodrach. Halinka bardzo kocha swoją córkę, zawsze służy jej pomocą i radą, obie nawzajem są dla siebie wsparciem a zwłaszcza wtedy gdy muszą znosić pomysły Ferdka.

Waldemar Kiepski

Między Waldkiem a Mariolką jest dosyć spora różnica wieku, jednakże ze względu na różnice charakteru oboje siebie nie lubią. Mariolka wyśmiewa się z braku inteligencji i niezdarności brata, zaś Waldek często nazywa siostrę: Głupia ty jedna ty. W odcinku Happy family zwierzali się sobie i wspólnie postanowili poważnie porozmawiać ze swoimi rodzicami na temat swoich potrzeb i wymagań. Pomimo konfliktów często razem obmyślają jak pomóc ojcu, na dodatek po powrocie Waldka z USA Mariolka bardzo się cieszyła na jego widok.

Jolanta Kiepska

Jolasia jest bratową Mariolki. Relacje między obiema kobietami są skrajnie zmienne. Na początku ich znajomości, czyli tuż po ślubie Jolanci z Waldkiem, dziewczyny się lubiły i chętnie ze sobą rozmawiały, organizowały nawet różne imprezy i występy [6]. W późniejszych odcinkach doszło do zmian: Mariolka zasugerowała rodzicom, iż Jolasia kradnie [7], natomiast Jolasia ze względu na swój zaborczy charakterek bardzo zazdrościła szwagierce imprezy sylwestrowej, w tym celu obmyślała różne intrygi tak by popsuć zabawę dziewczynie. Jolasia jest kobietą złośliwą, bardzo przemądrzałą i sprytną dla której liczą się jedynie pieniądze- ten fakt zauważa Mariolka. Jolasia zazdrości też dziewczynie talentu wokalnego i nienawidzi sytuacji w której szwagierka okazuje się od niej lepsza. Pomimo podłego charakteru żony Waldka Mariolka stara się być dla niej miła, jeśli Jolasia ma dobry humor jest dla Mariolki bardzo życzliwa i grzeczna.

Rozalia Kiepska

Trudno jednoznacznie stwierdzić jakimi stosunkami darzyła babka wnuczkę. Wiadomo, iż Mariolka nie przepadała za swoją babcią tak jak Ferdek i Waldek. Wnioskując, iż Rozalia nigdy nie miała pretensji do wnuczki, można rzec iż ją lubiła.

Arnold Boczek

Sąsiad Kiepskich mieszkający piętro wyżej. Mariolka nie przepadała za sąsiadem i rzadko z nim rozmawiała, jednak odcinku Bob polubiła go na tyle, że oboje zaczęli tworzyć relacje kolega-koleżanka. Boczek kilka razy pochwalał urodę i wygląd Mariolki, można stwierdzić iż ją lubi: w niektórych odcinkach podkochiwał się w niej [8].

Marian Paździoch

Mariolka podobnie jak jej ojciec nie lubi Paździocha, uważa go za niemiłego i zdewociałego człowieka. Natomiast Paździoch nic Mariolce nie zarzuca: uważa ją za mądrą i sympatyczną dziewczynę. Razem z Kozłowskim i Boczkiem zachwala jej urodę i wygląd, kiedyś nawet proponował jej małżeństwo [9] , jednak w porę się opanował i przeprosił Kiepskich.

Helena Paździoch

Helena lubi Mariolkę, uważa ją za miłą dziewczynę, jednak nie wiadomo co na temat Paździochowej myśli Mariolka. Sugeruje się, że obie się lubią.

Malinowska (seniorka)

W serialu nigdy nie zostały przedstawione relacje między Malinowską a córką Kiepskich jednak w odcinku Kobieta za ladą Mariolka nie chciała aby Malinowska straciła pracę w sklepie. Można wywnioskować iż Mariolka darzy kobietę szacunkiem.

Łysy

To pierwszy chłopak Marioli. Jest wyluzowany, wesoły, energiczny i towarzyski-typowy polski nastolatek. Mariolka uwielbia pokazywać się z Łysym na domówkach i dyskotekach. W dzień szesnastych urodzin zaprosiła chłopaka do swojego domu i opowiadała mu o swojej rodzinie- na chłopaku największe wrażenie wywarł Ferdek. Łysy pojawił się też na zabawie sylwestrowej w domu Kiepskich wraz z kumplami. W odcinku Browary Hills  zerwał z Mariolką, ku rozpaczy dziewczyny, na szczęście potem znów do siebie wrócili. Aktualnie nie są parą- Mariolka jest singielką.

Gonzo

Przyjaciel Marioli z osiedla, jest bardzo nielubiany przez Ferdka. Mariolka wspomniała o mężczyźnie w odcinku Kinematograf kiedy oświadczyła ojcu iż jest z Gonzem w ciąży (Ferdek powstrzymał zbliżający się zawał wypiciem wódki). Niestety wątek ciąży nie został rozwinięty, nie wiadomo co się dzieje z postacią Gonza. Co ciekawe Gonzo wystąpił w odcinku Waldemar jako najlepszy kolega Waldka, można wywnioskować iż utrzymywał dobre relacje z obojgiem Kiepskich: dla Waldka był kumplem, dla Mariolki sympatią.

Sylwester

Był przez pewien czas narzeczonym Mariolki (dziewczyna dobitnie oświadczyła, iż wyjdzie za niego za mąż), wystąpił w odcinku Waldek tour, był nazywany przez Mariolę zajefajnym bażantem, został ciepło przyjęty przez Kiepskich, zwłaszcza przez Halinkę. Niestety wystąpił tylko w jednym odcinku, jego dalsze losy nie są znane.

Ziemowit Kiepski

To stryjeczny brat dziewczyny. Jest nieśmiały i uprzejmy, podczas pobytu u stryjostwa dogadywał się z Mariolką. Mariola doradzała chłopakowi w kwestii ubioru i gustu, oboje byli dla siebie mili.

Stanisław Kiepski

To brat Ferdka i stryj dziewczyny. Na Boże Narodzenie przysłał Mariolce zestaw lalek z USA [10] . Nigdy nie poświęcili sobie chwili, jednak sugeruje się, iż jeśli należą do jednej rodziny to dbają o siebie nawzajem.

Ciekawostki

 • Mariola pobiła rekord Guinnessa we wzdychaniu do plakatu Bogusława Lindy[11].
 • Miała wyjść za mąż za szejka, lecz jego ojciec odwiódł go od tego pomysłu[12].
 • Imię dostała na cześć dawnej miłości Ferdka[13].
 • Według Paździocha donosiła za czasów PRL, choć jest to niemożliwe, ponieważ nie było jej wtedy na świecie[14].
 • Mariola posiada telefon Motorola v3, choć rodziny Kiepskich nie było stać na taki wydatek[15]
 • Mariolka często wychodzi w krótkich bluzkach z odkrytym pępkiem, w jednym odcinku widać, że ma przekłuty pępek.
 • Interesuje się wampirami w popkulturze, w rozmowie z rodzicami odniosła się do powieści Zmierzch[16]
 • W odcinku Głupi Piotruś Mariola twierdzi, że jest niewierząca i niepraktykująca.
 • W odcinku Kinematograf pojawia się informacja, że jest ona w ciąży z Gonzem, ale później nie ma żadnych informacji na ten temat.
 • Była zaręczona z Mikołajem Kopernikiem, ale zaraz przed samym ślubem zerwała zaręczyny.
 • Była następnie zaręczona z Oskarem Sową-Strzygoniem, ale ten zerwał z nią zaręczyny, bo Mariola nie chciała mieszkać z jego matką, która się do nich wprowadziła.

Przypisy

Advertisement