Mocny Full - najbardziej lubiane przez Ferdynanda Kiepskiego piwo. Piją je też Marian Paździoch, Arnold Boczek, Waldemar Kiepski, Ziemowit Kiepski oraz inni znajomi. Bez niego Ferdek traci sens życia.

Ferdek podczas ceremoni otwierania piwa.png


Nawiązanie do odcinków

Czasem przez nie dochodzi do konfliktów.

Nakręcono reklamę o tym piwie podczas Festiwalu Pieśni Piwnej.[1] W niej wystąpili Ferdynand Kiepski z synem Waldemarem, Edzio i Boczek, a ich zgłoszenia do niego dokonali sam Ferdek z Waldkiem w ramach ich działalności gospodarczej - agencji reklamowej. Zarazem to oni wygrali festiwal, zdobywając keg bezalkoholowej wersji Mocnego Fulla.

Wygląd puszki

Jest to żółta puszka z czarnym napisem: MOCNY FULL, zapisanym mocno pogrubionym i zwężonym wariantem czcionki Folio. Nosiła ona także nazwę: Piekielnie Mocny Full[2], lecz też Cyc Beer[3], a w odcinku Uśmiech zębiczny pojawiało się też butelkowane piwo MOC, chociaż może nie mieć związku z bardziej znanym Mocnym Fullem.

Powstała przez naklejenie etykiety na puszkę piwa Tatra. Etykiety naklejano też na puszki piw innych marek.

W pierwszych odcinkach serialu etykieta była przygotowywana ręcznie - na papierze samoprzylepnym naklejano litery z kartki z literami samoprzylepnymi. Kształt etykiety nie był jednolity i sposób naklejania jej był bardzo różny, ale jej styl był niemal taki sam - na nieco ciemnożółtym tle, czarne, bardzo pogrubione litery. Nieraz też, z powodu braku miejsca na papierze, umieszczana nazwa brzmiała MOC FULL lub inaczej[4].

W późniejszych odcinkach szablon etykiety został przygotowany na komputerze, dzięki czemu stał się niemal jednolity na każdej puszce. Typografia pozostała niezmieniona, ale w niektórych ostatnich odcinkach wyreżyserowanych przez Okiła Khamidova (rok 2007), na niektórych puszkach, pojawiał się napis MOCNY FULL zapisany czcionką Arial zamiast Folio. Również od tego momentu zaczęło się pojawiać coraz więcej puszek koloru innego niż żółty (najczęściej czarny), na których była naklejana etykieta.

Puszka realnie istniejącego piwa Mocny Full.

Ciekawostki

  • W serialu piwo to kosztowało 2,50zł, następnie cena wzrosła do 3zł, a później kosztowało już 3,25zł.
  • Kiedyś to piwo było dostępne w sprzedaży (Browar Kiper prowadził ten interes), ale zostało wycofane ze względu na naruszenie praw autorskich.
  • Widać czasem to piwo w butelkach[5]
  • W nowszych odcinkach Mocny Full pojawia się tylko sporadycznie.

Przypisy

  1. Odc. Browar z kominem
  2. Odc. Lucyferdek.
  3. Odc. Tryptyk Dolnośląski, cz. I Ostatni wódz plemiona Szoszonów
  4. M.in. w odcinku Wio!. Tutaj, w jednej ze scen, pokazany jest 24-pak piwa Mocny Full w puszkach, na których pisze MOC FULL, a litery mają niejednolitą pozycję i kształt.
  5. Odc. Uśmiech Zębiczny

.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.