Kiepscy Wiki
Advertisement
Pan Borysek
Borysek.jpg
Informacje biograficzne
Płeć

mężczyzna

Data urodzenia

19.08.1923

Data śmierci

28 lipca 2002

Pierwszy odcinek

Wiara czyni cuda

Ostatni odcinek

Szara strefa

Poza sceną
Narodowość

Polska

Aktor

Kazimierz Ostrowicz

Borysek z koleżanką

Borysek w odcinku Sto lat

Pan Borysek – fikcyjna postać, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego przez ATM i wyświetlanego w latach 1999-2007 w Telewizji Polsat i TV4. W jego rolę wcielił się Kazimierz Ostrowicz. Borysek zagrał w 31 odcinkach serialu.

Opis postaci

Borysek to sąsiad Kiepskich, mieszka pod nimi (razem z synem i synową) , czyli piętro niżej. Jest to człowiek w sile wieku, wdowiec, żarliwy katolik, a zarazem erotoman. Chodzi o lasce (raz tak szybko biegł, że mu się ona złamała, Paulinka musiała go nieść na barana, lecz wg niego kazała mu się turlać), jest też przygłuchy. Należy do kółka różańcowego. Ma wielu przyjaciół – podobnie jak on katolików i członków kółka różańcowego, którymi są: Rozalia Kiepska, Paulinka, Anielka, Marysia, Jadzia. Korzysta z Internetu, który to po telewizorze jest jego jedynym oknem na świat. Często chce zgłosić sąsiadów na posterunek, a czasem okazuje się prawdziwym przyjacielem. Pewnego razu wraz z sąsiadami napisał książkę pt. „Ogrody męskości” jako autora podano fikcyjną kobietę – Marię Hodupską, za którą to później podał się Borysek i zyskał sławę. Razem z przyjaciółmi założył orkiestrę, gdzie gra na perkusji. Pewnego razu spadł ze schodów i stracił wszystkie zęby. Borysek ma ptaszka kaczkę i bardzo go kocha[1] . Za wyrównanie renty wyjechał z Babką Kiepską na wakacje[2] Zażywa viagrę, którą kupuje od Cyganów.[3]
O przeszłości Boryska wiemy niewiele: pracował jako piekarz.[4] A gdy Niemcy zbudowali hipermarket poszedł na bazar handlować viargrą.[5] Walczył w powstaniu, w czasie II wojny światowej. Razem ze swoim przyjacielem Leonem Porębą pseudonim Tygrys. Borysek z Tygrysem nasikali Niemcom do zupy.[6] Miał też żonę ale zmarła w 1949 roku.[7]

Ulubione zajęcia

Ulubione zajęcia Boryska to: oglądanie pornograficznych pisemek (np. Sexolatka lub Prawdziwy Majonez) (w toalecie), modlenie się z przyjaciółmi z kółka różańcowego, gra w karty i palenie papierosów, oglądanie bardzo romantycznych seriali. Jest uważany za specjalistę od seksu i „erosomaństwa”.

Śmierć aktora

Kazimierz Ostrowicz odtwarzający tę rolę zmarł w 28 lipca 2002. Choć Ferdynand Kiepski wspomniał go raz – jak podkreślił Ś.p. Borysek.[8] Nie ma już kółka różańcowego, aktorzy zmarli albo zrezygnowali, chociaż w odcinku pt. Fryzjer, występowała Jadzia.

Odcinki w których wystąpił Borysek

Borysek też miał swoje 5 minut; miał zagrać w filmie pt. Wiedźmin.

Przypisy

Advertisement