FANDOM


Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość przesyłania grafik na Wikię. Zobacz też Pomoc:Ładowanie grafik.

Licencja

Grafiki na licencji GFDL lub public domain są na Wikii najbardziej preferowane. Każda grafika musi posiadać informację o prawach autorskich dodaną podczas przesyłania grafiki. Grafiki bez takiej informacji naruszają prawa autorskie i są usuwane.

Grafiki z zewnętrznych źródeł

Wszelkie obrazy używane na Wikii powinny być załadowywane bezpośrednio na serwer Wikii. Nie powinno się linkować zewnętrznych grafik, gdyż przeważnie udostępnienie grafiki tą drogą jest uznawane za kradzież. Także z powodu ryzyka, iż grafika może w przyszłości zostać usunięta ze strony, na której obecnie się znajduje, na Wikii nie polegamy na obrazach ładowanych tą drogą.

Korzystanie tą drogą z grafik innej Wikii nie spowoduje żadnych konsekwencji. Jeśli przykładowo potrzebne jest Ci logo The Doom Wiki do innej Wikii, można je pozyskać następująco: http://doom.wikia.com/images/b/bc/Wiki.png.

Oznaczanie grafik

Każda grafika powinna posiadać szablon z informacją o licencji na jakiej została tutaj zamieszczona. Przykładowo, dodanie {{GFDL}} na stronie opisu grafiki spowoduje wyświetlenie:

Heckert GNU white

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. Kopia tekstu licencji umieszczona została pod hasłem GFDL.


Zobacz też: Pomoc:Opisy licencji grafiki.

Video i inne pliki

Jeśli jesteś przekonany, iż plik, który zamierzasz przesłać, nie łamie żadnych praw autorskich, możesz go zamieścić. Przesyłanie zdjęć i dźwięków nie stanowi problemu, jeśli nie mają one więcej niż 5MB. Jeśli jednak plik który chcesz dołączyć jest zbyt obszerny, możesz umieścić link do niego. Przykładowo, możesz skorzystać z Wikimedia Commons, jednego z projektów Wikimedia, lub Ourmedia, które pozwalają na korzystanie z załadowanych tam zasobów.

Sładnia wiki

Wikipedia:Wikipedia:Extended image syntax.

Administratorzy mają możliwość zmiany logo swojej wiki poprzez nadpisanie nowej grafiki na Grafika:Wiki.png. Podobnie, favicon (ikona wyświetlająca się obok adresu URL w przeglądarce) może być zmieniona poprzez załadowanie nowego obrazu Grafika:Favicon.ico. Polecane jest zabezpieczenie tych grafik przed niechcianymi zmianami ze strony użytkowników.

Galeria grafik

Tag <gallery> służy systemowi MediaWiki do stworzenia galerii; to dobry sposób, aby kilka grafik wyświetlanych było jednocześnie na określonej, usystematyzowanej przestrzeni.

Wpisanie:

<gallery>
Grafika:Przykład.jpg
Grafika:Przykład.jpg|Podpisana grafika
Grafika:Przykład.jpg|[[Wikipedia|Linki]] mogą być wyświetlane w podpisie. 
</gallery>

daje następujący efekt:

Nawiasy kwadratowe powinny być używane tylko w zasiągu opisu grafiki. Obrazy są oddzielane przez linie w białym kolorze (zależy od skórki). Szerokość galerii może być zmieniana w Twoich preferencjach.

Zobacz też

Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość przesyłania obrazów na Fandom.

Przysyłanie obrazów

Plik można załadować, korzystając z tego lub tego formularza. Różnią się one tylko jedną rzeczą – pierwszy formularz służy do przesyłania pojedynczego pliku, a drugi – kilku. Nie oznacza to jednak, że nie wolno nim przesyłać jednego pliku.

Aby przesłać plik, wykonaj kilka czynności:

  • Kliknij przycisk „Wybierz...” i zdecyduj, który plik chcesz przesłać;
  • Jego nazwa docelowa będzie domyślnie taka, jak na komputerze, z którego ją przesyłasz. Możesz ją zmienić w polu Nazwa docelowa;
  • W polu opis umieść dane o pliku (pochodzenie, licencja). Staraj się nie umieszczać informacji o tym, co znajduje się na grafice;
  • Jeżeli już wszystko ustaliłeś, kliknij „Prześlij plik”.

Pamiętaj, że pliki niezwiązane z projektem lub naruszające prawa autorskie będą usuwane.

Licencja

Obrazy na licencji Creative Commons lub będące w domenie publicznej są na Fandomie preferowane. Każdy obraz musi posiadać informacje o prawach autorskich dodaną podczas przesyłania. Obrazy bez takiej informacji naruszają prawa autorskie i są usuwane.

Obrazy z zewnętrznych źródeł

Wszelkie obrazy używane na Fandomie powinny być załadowywane bezpośrednio na serwer Fandomu. Nie powinno się linkować zewnętrznych obrazów, gdyż przeważnie udostępnienie obrazu tą drogą jest uznawane za kradzież transferu. Także z powodu ryzyka, iż obraz może w przyszłości zostać usunięty ze strony, na której obecnie się znajduje, na portalu Fandom nie polegamy na obrazach ładowanych tą drogą.

Korzystanie tą drogą z grafik innej wiki nie spowoduje żadnych konsekwencji. Jeśli przykładowo potrzebne jest Ci logo The Doom Wiki do innej wiki, można je pozyskać następująco: http://images2.wikia.nocookie.net/doom/images/0/04/Coop-20120114-191403.png.

Czytaj więcej: Pomoc:Obrazy z innych serwerów

Oznaczanie obrazów

Każdy obraz powinien posiadać szablon z informacją o licencji na jakiej został tutaj zamieszczony. Przykładowo, dodanie {{PD}} na stronie opisu grafiki spowoduje wyświetlenie:

PD-icon.png

Ten plik znajduje się w domenie publicznej.
 


Galeria obrazów

Tag <gallery> służy systemowi MediaWiki do stworzenia galerii; to dobry sposób, aby kilka grafik wyświetlanych było jednocześnie na określonej, usystematyzowanej przestrzeni.

Wpisanie:

<gallery>
Grafika:Przykład.jpg
Grafika:Przykład.jpg|Opis
Grafika:Przykład.jpg|[[Pomoc:Linki|Link]] do strony
</gallery>

daje następujący efekt:

Zobacz też

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki aby dowiedzieć się więcej.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.