Kiepscy Wiki
Advertisement

Rekord Guinnessa – 4. odcinek serialu Świat według Kiepskich.


Opis odcinka

Paździoch próbuje pobić rekord Guinnessa w siedzeniu na kiblu. Ferdek i jego rodzina również postanawiają spróbować

Wstęp

Ferdek wychodzi do toalety. Na korytarzu zauważa dwóch mężczyzn, rozstawiających kamery. Z toalety słychać zaś krzyk Paździocha, że jest już gotowy. Ferdek podchodzi do drzwi szaletu i pyta Mariana, co się tu dzieje.

Fabuła

Okazuje się, że Paździoch zamierza pobić Rekord Guinnessa w siedzeniu na sedesie. Ferdek denerwuje się, że nie może skorzystać z toalety. Kiepski pyta się Paździocha, ile jeszcze będzie zajmował toaletę. Okazuje się, że dotychczasowy rekord ma już 43 lata. Ustanowił go obywatel Rumunii Nicolae Wyciskanu, który w 1956 roku siedział na sedesie przed ponad rok, a dokładnie przez 365 dni 2 godziny 14 minut i 59 sekund. Ferdek jeszcze bardziej wkurza się na Paździocha. Dwa tygodnie później toaleta nadal jest zajęta. Halina jest zła, albowiem za korzystanie z toalety w sąsiedniej klatce trzeba płacić. Do salonu wchodzi Walduś, który przynosi ze sobą Księgę Rekordów Guinnessa. Cała rodzina czyta księgę. Ferdek mówi, że też chciałby pobić jakiś rekord. Jakiś czas później do Paździocha przychodzi fryzjer. Przy rozmowie fryzjera, Mariana i listonosza z przedstawicielami Księgi Rekordów wychodzi na jaw, że deska, na której siedzi Marian, wyposażona jest w alarm. Paździoch nie ma więc wyboru – albo pobije rekord uczciwie, albo nie zrobi tego wcale. Na korytarz wychodzi Ferdynand Kiepski, który pyta się przedstawicieli Księgi Rekordów, ile Marian dostanie za to pieniędzy. Okazuje się, że jest to czyn społeczny, ale można zarobić dużo pieniędzy na późniejszych reklamach. Ferdek postanawia także pobić jakiś rekord. Do tej akcji chce zaangażować także całą swoją rodzinę. Mariolka postanawia wzdychać do plakatu Lindy bijąc w ten sposób rekord z 1928 należący do Jean Paul Bezportfela. Ten pan wzdychał do portretu Rudolfa Valentino przez 30 dni i nocy, 2 godziny, 15 minut i 3 sekundy. Babka chce pobić rekord pana Kontatikte z wioski Omoro, który pływał 2 lata na krokodylu po Nilu. Ferdek wybija babce ten pomysł z głowy i decyduje za nią, że babka pobije rekord Pavla Havla z czeskiej Pragi, który zjadł 16 kilogramów 84 dekagramy i 5 gramów mydła. Ferdek zamierza pobić rekord Gruzina Kałmanawardze, który chodził do tyłu i jednocześnie grał na tamburynie przez 28 dni, 16 godzin, 24 minuty i 5 sekund. Halina nie zamierza bić żadnego rekordu, a Walduś nie może się na nic zdecydować wymigując się bólem nogi od pobicia rekordu jednego Tadżyka, który w przeciągu jednego dnia wykonał 160 tysięcy przysiadów. Ferdek wychodzi na korytarz, aby zarejestrować rekordy do pobicia u przedstawicieli Księgi. W międzyczasie okazuje się, że rekord zamierza pobić także listonosz Edzio, który zamierza przez trzy lata stać na głowie. Ferdek dopełnia niezbędnych formalności i zaczyna się – dla Mariolki wzdychanie, dla Babki jedzenie mydła, a dla Ferdka chodzenie tyłem wraz z równoczesnym graniem na tamburynie.

Do salonu przybiega Walduś z informacją, że próba listonosza skończyła się fiaskiem. W tym samym momencie fiaskiem kończy się również próba Ferdka – Babka podstawia mu nogę. Niedużo później Ferdek skarży się Halinie na zachowanie Babki. Wkrótce okazuje się, że Babka też nie pobiła rekordu. Blisko zakończenia swojej próby jest także Mariolka – zostało jej już tylko 5 minut. Do Kiepskich przybiega Edzio z informacją, że Paździoch też przegrał. Ferdek i Walduś szybko biegną do toalety, aby zobaczyć, czy to prawda. Okazuje się, że Marian został wyniesiony na noszach – najprawdopodobniej do szpitala. Ferdek nagle przypomina sobie o tym, że bliska pobicia rekordu jest Mariolka. Wszyscy, łącznie z listonoszem, biegną do mieszkania. Minutę później Mariolka kończy swoją próbę sukcesem. Cała rodzina jest wniebowzięta.

Zakończenie

Jakiś czas później u Kiepskich przyszykowane jest przyjęcie z okazji pobicia rekordu przez Mariolkę. W ich mieszkaniu zjawia się sam Guinness. Chce on wpisać nazwisko Mariolki do Złotej Księgi Rekordów Guinnessa. Walduś uderza go pięścią w brzuch i wgniata mu twarz w tort. Halina jest na niego wściekła. Pyta się go, co narobił. Waldek odpowiada, że pobił Guinnessa, tym samym całkowicie inaczej zinterpretował zdanie pobicie rekordu Guinnessa.

Obsada aktorska

Rekordy Guinessa

 • obywatel Rumunii Nicolae Wyciskanu jest rekordzistą w siedzeniu na sedesie przy jednoczesnym wygrywaniu skocznej muzyczki. Rekord wynosi 365 dni, 2 godziny, 14 minut i 59 sekund
 • 16 kilogramów, 84 dekagramy i 5 gramów - rekord Pavla Havla z czeskiej Pragi w jedzeniu mydła.
 • 3 lata, 2 miesiące, 16 dni, 15 godzin, 35 sekund - to rekord pewnego Chińczyka w staniu na głowie. Nieudaną próbę pobicia tego rekordu podjął pan Edzio.
 • 2 tygodnie - tyle czasu potrzebował pewien Holender na zjedzenie swojego roweru.
 • w 24 godziny pewne babki z Monachium wypiły całą cysternę piwa i wypaliły wagon fajek.
 • Heile Warzywaszki - jogin z Pakistanu zakopał się do ziemi na dwa tygodnie i wytrzymał tam bez jedzenia i picia.
 • Ferdek, po nieudanej próbie bicia rekordu w chodzeniu tyłem, chciał przekonać pana z komisji do innego rekordu. Miałby on polegać na przemiennym włączaniu i wyłączaniu światła przez dwa lata.
 • Walduś byłby w stanie pobić rekord jednego Mongoła, który zrobił milion pompek. W biciu rekordu przeszkadza Waldkowi ból ręki.
 • 160 tysięcy - rekord jednego Tadżyka w ilości przysiadów w jednym dniu. Podobnie jak z poprzednim rekordem Walduś ma problem. Nie może go pobić ponieważ boli go noga.
 • Jean Paul Bezportfela w 1928 roku wzdychał do portretu Rudolfa Valentino przez 30 dni i nocy, 2 godziny, 15 minut i 3 sekundy. Ten rekord o jedną sekundę pobiła Mariolka przechodząc w ten sposób do historii.

Ciekawostki

 • W trzech poprzednich odcinkach meble w salonie Kiepskich były ciemniejsze, niż w tym odcinku.
 • W salonie założone zostały nowe zasłony. Poprzednie były brązowe, a te są niebieskie.
 • W tym odcinku bohaterowie byli ubrani w letnie kostiumy.
 • Ten odcinek jest pierwszym odcinkiem 1. serii (nie licząc odcinków pilotażowych).
 • Ferdek ma nowe włosy, niż w odcinkach pilotażowych.
 • Od tego odcinka obraz z kamer jest z przeplotem. W odcinkach pilotażowych (a także we wszystkich odcinkach wyreżyserowanych przez Patricka Yokę i Adka Drabińskiego) obraz z kamer ma 25 klatek na sekundę bez przeplotu. Warto też dodać, że w odcinkach pilotażowych z przeplotem były tylko napisy końcowe, w odcinkach od 2008 roku z przeplotem są przejścia scen (w niektórych odcinkach) i napisy końcowe.
Poprzedni
Kiepscy - zboczeńcy
Rekord Guinnessa
1999
Następny
Kiepski film
Advertisement