Szkoła rzycia – 17. odcinek serialu Świat według Kiepskich.

Opis odcinka

Wstęp

Ferdek i Walduś oglądają telewizję. Słyszą o ogłoszonym niedawno konkursie. Nagrodą jest samochód rodzinny Żuk 2000, czyli nieznacznie zmieniony Żuk A-07, w którym zamontowano dwie kierownice i 16 poduszek, oraz 100-kilogramowy worek ziemniaków od firmy Kartoflex. Kiepscy postanawiają wziąć w nim udział, jednak przeszkadza im w tym Mariolka, która przychodzi do Ferdka, prosząc go o pomoc w matematyce.

Fabuła

Janusz Socha – jeden z uczniów Kiepskiego

Ferdek postanawia przeczytać ułatwienie znajdujące się na końcu książki. Jednak i to mu nie pomaga. Ferdek mówi, że w szkołach uczą samych bzdur. Postanawia otworzyć własną placówkę edukacyjną – taką, która będzie kształcić przyszłe pokolenia tak, jak trzeba. Wkrótce na drzwiach mieszkania Kiepskich pojawia się napis: Prywatna Szkoła Rzycia imienia Stanisława Ignacego Mickiewicza. Ferdek nie zna nawet prawidłowego imienia Mickiewicza, więc szkoła też raczej niczego swoich wychowanków nie nauczy. Jednak on się tym nie przejmuje. Na korytarz wychodzi Paździoch. Ferdek mówi mu, że postanowił wziąć edukację w swoje ręce. Okazuje się jednak, że Ferdek nie ukończył nawet szkoły podstawowej. Marian proponuje Ferdkowi, że sam też zostanie nauczycielem. Ferdek zgadza się. Paździoch ma wykładać wychowanie obywatelskie. U Kiepskich w mieszkaniu wkrótce rozpoczyna się pierwsza lekcja. Wśród uczniów są między innymi córka pułkownika oraz przygłuchy emeryt. Walduś zostaje woźnym, a jeden z uczniów kucharzem. Na przerwie wszyscy uczniowie – oprócz emeryta – wdają się w sprzeczkę. Rozdziela ich Paździoch. Każe jednemu z uczniów przez całą swoją lekcję klęczeć na grochu. Drugiego zaś za niegrzeczne zachowanie na lekcji zakuwa w dyby. Marian zarządza medytację, zaś sam zaczyna grać w grę komputerową. Wkrótce na korytarzu zjawia się Boczek. Mówi Ferdkowi, że chce się zatrudnić w jego szkole. Ferdek proponuje mu naukę WDŻWR – Wychowania Do Życia W Rodzinie. W międzyczasie okazuje się, że jeden z uczniów przykleił Paździochowi na plecy kartkę z informacją, że Marian to szatan. Ferdek natomiast ma na placach kartkę z napisem "zbieram na piwo". Rozpoczyna się pierwsza lekcja Boczka – naucza on o seksie. Nagle łamie się pod nim krzesło – które przedtem podcięli Kocięba i Socha. Wkrótce do Ferdka przychodzą rodzice ze skargami. Domagają się oni zwolnienia Boczka i Paździocha. Ferdek obiecuje, że się tym zajmie. Wkrótce zwołuje on radę pedagogiczną, w wyniku której wszyscy nauczyciele tracą stołki. Natomiast Ferdek ma na plecach kartkę "Mam oczy na karku".

Zakończenie

Ferdek postanawia dać ogłoszenie do gazety, a w międzyczasie chce sam prowadzić lekcje. Wkrótce do Ferdka zgłaszają się dwie nowe nauczycielki. Okazuje się, że są to Boczek i Paździoch w przebraniach.

O szkole rzycia

Zadanie Mariolki, które przyczyniło się do powstania szkoły rzycia:
"O godzinie 18:12 z punktu A wyjechał z prędkością 20 km/h w kierunku punktu B pociąg towarowy. O godzinie 19:05 z prędkością 320 km/h wyjechał w kierunku punktu C pociąg osobowy. Gdzie i kiedy obydwa pociągi zakreślą parabolę Coperfielda o średnicy delta?"
Ułatwienie do zadania dla uczniów ograniczonych umysłowo:
"Uczniów ograniczonych umysłowo informujemy, że kierownik składu towarowego się nazywa Kozłowski a osobowego Malinowski. Życzymy powodzenia."

Przedmioty w szkole rzycia:

 • Wychowanie Obywatelskie
 • Przygotowanie do Życia w Rodzinie

Tematy lekcji ze szkoły rzycia:

 • O umartwieniu cielesnym
 • Życie to nie je bajka - to je bitwa.

Pytania uczniów do profesora Paździocha:

 • Ile kroków jest stąd do piekła?
 • Ile diabłów mieści się na główce od szpilki?

Obsada aktorska

[1]

Ciekawostki

 • Scenę z konkursem audiotele nakręcono na tym samym osiedlu, na którym zrealizowano czołówkę serialu. Natomiast sam spot został na telewizor wstawiony komputerowo, a nie odtworzony z taśmy - była to pierwsza taka sytuacja w serialu.
 • W tytule tego odcinka celowo zawarto błąd ortograficzny. Powinno być Szkoła życia (zamiast Szkoła rzycia).
 • W tym odcinku rolę drugoplanową zagrał jeden z głównych scenarzystów – Janusz Sadza.
 • W rolę Kalinowskiej wcieliła się Zuzanna Grabowska - córka Andrzeja Grabowskiego.

Przypisy

 1. Informacje pochodzą ze strony Internetowej Bazy Filmu Polskiego
Poprzedni
Wio!
Szkoła życia
1999
Następny
Niewidzialna kanalia
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.