FANDOM


Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik! – 1. odcinek polskiego serialu komediowego pt. Świat według Kiepskich. Odcinek został wyreżyserowany przez Okiła Khamidova.


Opis odcinka

W mieszkaniu Kiepskich pojawia się groźny bandyta Jąkała, który zostaje unieszkodliwiony przez Ferdynanda Kiepskiego. Całe zdarzenie nagrywa telewizja, jednak rodzina nie może tego obejrzeć, ponieważ w domu spalił się telewizor. Ferdynand postanawia zarobić na nowy, zakładając sex-telefon.

Wstęp

Podczas oglądania telewizji Babka zasypia na wózku. Odbiornik RUBIN zaczyna iskrzyć, a następnie staje w płomieniach. Zauważa to Walduś, wnuk Babki, który biegnie po swojego tatę – Ferdka Kiepskiego – do toalety. Ten z początku narzeka na brak spokoju, jednak za chwilę obaj biegną ratować Babkę i zgasić telewizor.

Fabuła

Telewizora uratować się nie udaje, jednak Babka – Rozalia Kiepska – żyje. Do domu wraca Mariolka, córka Kiepskich. Od progu dziwi się, co się wydarzyło i stwierdza, iż Halina, jej mama, będzie bardzo zła na Ferdka za to, że spalił telewizor. Jej przewidywania się sprawdzają – Halina wraca wcześniej z pracy i widząc bałagan, o jego spowodowanie natychmiast oskarża Ferdka. Po pewnym czasie Halina i Mariolka wychodzą. Po chwili wracają, gonione przez bandytę ukrywającego się przed policją. Przestępca ten, który przedstawia się jako Jąkała, wbiega do mieszkania Kiepskich i bierze Kiepskich za zakładników. Zza okna słychać dźwięki policyjnych syren. Bandyta wygląda przez okno, a następnie wzywa do siebie Mariolkę. Chce bowiem pokazać policjantom, że ma zakładników. Tymczasem młoda Kiepska zaczyna krzyczeć przez okno, żeby policjanci nic Jąkale nie zrobili, bo w przeciwnym razie on rozwali cały dom. Kiepscy przewracają bandytę na podłogę, wyciągając mu dywan spod nóg. Ten podnosi się i zdejmuje maskę. Okazuje się, że jest znany – był już pokazywany w telewizji. Nagle, rozpoczyna się walka na ciosy karate pomiędzy Jąkałą a Ferdkiem. Halina i Mariolka kibicują głowie rodziny jak cheerleaderki. Ferdynand Kiepski chwyta Jąkałę za nos i jednym ciosem powala na ziemię. Chwilę później wpadają po bandytę antyterroryści. Zjawia się też telewizja. Ferdek staje się rozpoznawalny, a wkrótce potem wręcz sławny. Piszą o nim w gazetach, a z gratulacjami dzwoni do niego cała rodzina. Ferdek wścieka się jednak na Babkę za to, że spaliła telewizor. Wkrótce z gratulacjami zjawiają się nawet Paździochowie – sąsiedzi Kiepskich. Przynoszą dla Ferdka prezent – pelerynę i maskę Batmana. Ferdek ubiera się w ten dziwaczny strój. Następnie postanawia pozabierać wszystkim pieniądze, aby uzbierać na nowy telewizor. To jednak udaje się nie do końca – wszystkim brakuje środków finansowych. Zjawia się listonosz Edzio z rentą dla Babki. Ferdek odbiera należność, a następnie zatrzaskuje za nim drzwi. W pokoju Babka dopomina się o rentę, jednak Ferdek nie chce jej dać. Rozalia więc wyciąga mu pieniądze z kieszeni. Ferdek tymczasem znajduje ogłoszenie w gazecie. Postanawia skorzystać z zawartej tam propozycji i otworzyć "Sex-Telefon". Zatrudnia do pracy całą rodzinę. Najpierw każe rozmawiać przez telefon Halinie, a później Babce. Następnie sam podnosi słuchawkę. Nikt jednak nie posiada umiejętności potrzebnych w tej branży. Kiepski wysyła do telefonu Mariolkę. Tej ostatniej rozmowa nawet się udaje. Ferdek jednak wyrywa jej słuchawkę i zaczyna przeklinać do aparatu.

Zakończenie

Ferdek postanawia zakończyć działalność firmy. Dla Kiepskiego ważniejszy od pieniędzy jest bowiem honor rodziny.

Obsada

Ciekawostki

  • W tym odcinku występuje marka nieznanego piwa – jest to Mocny Full. Po emisji serialu przez krótki czas piwo o nazwie Mocny Full było dostępne w sprzedaży, zostało jednak wycofane z powodu naruszenia przez producenta piwa praw autorskich należących do autorów serialu (produkowane było przez Browar Kiper w Piotrkowie Trybunalskim).
  • W tym odcinku wystąpił Bronisław Cieślak,prowadzący magazynu kryminalnego Telewizyjne Biuro Śledcze,który był emitowany w TV Polsat w latach 1997-2003.

Przypisy


Poprzedni
-
Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
1999
Następny
Wiara czyni cuda
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.