Advertisement

Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!

Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik! – 1. odcinek polskiego serialu komediowego pt. Świat według Kiepskich. Odcinek został wyreżyserowany przez Okiła Khamidova. Wyprodukowany na początku 1999 roku, został po raz pierwszy wyemitowany w Polsacie 16 marca 1999.


Opis odcinka

W mieszkaniu Kiepskich pojawia się groźny bandyta Jąkała, który zostaje unieszkodliwiony przez Ferdynanda Kiepskiego. Całe zdarzenie nagrywa telewizja, jednak rodzina nie może tego obejrzeć, ponieważ w domu spalił się telewizor. Ferdynand postanawia zarobić na nowy, zakładając sex-telefon.

Wstęp

Podczas oglądania telewizji Babka zasypia na wózku. Odbiornik RUBIN zaczyna iskrzyć, a następnie staje w płomieniach. Zauważa to Walduś, wnuk Babki, który biegnie po swojego tatę – Ferdka Kiepskiego – do toalety. Ten z początku narzeka na brak spokoju, jednak za chwilę obaj biegną ratować Babkę i zgasić telewizor.

Fabuła

Telewizora uratować się nie udaje, jednak Babka – Rozalia Kiepska – żyje. Do domu wraca Mariolka, córka Kiepskich. Od progu dziwi się, co się wydarzyło i stwierdza, iż Halina, jej mama, będzie bardzo zła na Ferdka za to, że spalił telewizor. Jej przewidywania się sprawdzają – Halina wraca wcześniej z pracy i widząc bałagan, o jego spowodowanie natychmiast oskarża Ferdka. Po pewnym czasie Halina i Mariolka wychodzą. Po chwili wracają, gonione przez bandytę ukrywającego się przed policją. Przestępca ten, który przedstawia się jako Jąkała, wbiega do mieszkania Kiepskich i bierze Kiepskich za zakładników. Zza okna słychać dźwięki policyjnych syren. Bandyta wygląda przez okno, a następnie wzywa do siebie Mariolkę. Chce bowiem pokazać policjantom, że ma zakładników. Tymczasem młoda Kiepska zaczyna krzyczeć przez okno, żeby policjanci nic Jąkale nie zrobili, bo w przeciwnym razie on rozwali cały dom. Kiepscy przewracają bandytę na podłogę, wyciągając mu dywan spod nóg. Ten podnosi się i zdejmuje maskę. Okazuje się, że jest znany – był już pokazywany w telewizji. Nagle, rozpoczyna się walka na ciosy karate pomiędzy Jąkałą a Ferdkiem. Halina i Mariolka kibicują głowie rodziny jak cheerleaderki. Ferdynand Kiepski chwyta Jąkałę za nos i jednym ciosem powala na ziemię. Chwilę później wpadają po bandytę antyterroryści. Zjawia się też telewizja. Ferdek staje się rozpoznawalny, a wkrótce potem wręcz sławny. Piszą o nim w gazetach, a z gratulacjami dzwoni do niego cała rodzina. Ferdek wścieka się jednak na Babkę za to, że spaliła telewizor. Wkrótce z gratulacjami zjawiają się nawet Paździochowie – sąsiedzi Kiepskich. Przynoszą dla Ferdka prezent – pelerynę i maskę Batmana. Ferdek ubiera się w ten dziwaczny strój. Następnie postanawia pozabierać wszystkim pieniądze, aby uzbierać na nowy telewizor. To jednak udaje się nie do końca – wszystkim brakuje środków finansowych. Zjawia się listonosz Edzio z rentą dla Babki. Ferdek odbiera należność, a następnie zatrzaskuje za nim drzwi. W pokoju Babka dopomina się o rentę, jednak Ferdek nie chce jej dać. Rozalia więc wyciąga mu pieniądze z kieszeni. Ferdek tymczasem znajduje ogłoszenie w gazecie. Postanawia skorzystać z zawartej tam propozycji i otworzyć "Sex-Telefon". Zatrudnia do pracy całą rodzinę. Najpierw każe rozmawiać przez telefon Halinie, a później Babce. Następnie sam podnosi słuchawkę. Nikt jednak nie posiada umiejętności potrzebnych w tej branży. Odbierane rozmowy dotyczyły głównie seksu, na czym Ferdkowi, jak się okazało później, nie zależało, pomimo tak sugerującej nazwy usługi. Kiepski wysyła do telefonu Mariolkę. Tej ostatniej rozmowa nawet się udaje. Ferdek jednak wyrywa jej słuchawkę i zaczyna przeklinać do aparatu.

Zakończenie

Ferdek postanawia zakończyć działalność firmy. Dla Kiepskiego ważniejszy od pieniędzy jest bowiem honor rodziny.

Obsada

Ciekawostki

  • W tym odcinku występuje marka nieznanego piwa – w kolejnych odcinkach piwo o nieokreślonej marce zastąpiono serialowym piwem o nazwie "Mocny Full". Podczas emisji serialu przez krótki czas piwo o nazwie "Mocny Full" było dostępne w sprzedaży, zostało jednak wycofane z powodu naruszenia przez producenta piwa praw autorskich należących do autorów serialu (produkowane było przez Browar Kiper w Piotrkowie Trybunalskim).
  • W tym odcinku wystąpił Bronisław Cieślak, współgospodarz, z Tadeuszem Szymkowem, magazynu kryminalnego Telewizyjne Biuro Śledcze (od 2001 do 2002 był głównym gospodarzem programu z dziennikarzem Wacławem Sondejem), który był emitowany w Polsacie w latach 1997-2003. Jego producentem była też ATM Grupa.
  • Tytuł odcinka nawiązuje do słów Umarł król, niech żyje król! z piosenki pt. Papierowy księżyc Haliny Frąckowiak.
  • Według odcinka Wio!, Kiepscy mieli ten odbiornik od co najmniej 1973 roku, co jest zastanawiające, gdyż Mariolka twierdzi, że to był prezent ślubny Ferdka i Haliny, którzy pobrali się w 1975 roku..
  • Najpopularniejszy z telewizorów ,,Rubin" - 714p - znany był ze swoich skłonności do samozapłonów.
Poprzedni
-
Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
1999
Następny
Wiara czyni cuda
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.