FANDOM


Waldemar Kiepski
Waldek
Informacje biograficzne
Płeć

mężczyzna

Data urodzenia

22 listopada 1978

Rodzina
Pseudonim(y)
 • Waldek, Walduś (przez wszystkich),
 • Cyc (przez ojca, Jolasię i Mariolkę),
 • Debil, Kretyn (przez rodziców i Mariolkę),
 • Waldi (przez kolegów),
 • Cymbał (przez Jolasię),
 • Wąż łysy, Nygus (przez Ferdka),
 • Młotek (przez Jolasię i Mariolkę),
 • Młoda kanalia (przez babkę i Paulinkę),
Specjalność

robienie pompek

Zawód
 • uczeń szkoły zawodowej (do 2000)
 • sprzedawca hot-dogów w Nowym Jorku[1],
 • Sprzedawca pizzy[2]
 • Mim[3]
Pierwszy odcinek

Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!

Ostatni odcinek

Krawczyk (pierwszy etap), powraca w odcinku Tryptyk Dolnośląski część 1: Ostatni Wódz Plemion Szosznów

Poza sceną
Narodowość

Polska

Adres:

jako kawaler: Wrocław ul. Ćwiartki 3/4, po ślubie: Wrocław, nieznana ulica na Tarnogaju

Aktor

Bartosz Żukowski

Ojciec z synem

Ferdek z Waldkiem

Mamuśka. Mnie to się zdaje że tatusiu się coś stało. Bo dzisiaj se ani jednego papierosa nie zapalił, nie wypił ani jednego piwa i do tej pory nie wstał z łóżka

Waldek do Matki

Waldemar Barabasz Kiepski, pseudonim Cyc (ur. 22 listopada 1978r., w odcinku Wio! Ferdek przeniósł się w czasie do 1973 roku. Waldek był wtedy niemowlakiem, rok urodzenia jest zatem niepewny) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, produkowanego przez ATM i wyświetlanego od 1999 przez Telewizję PolsatTV4 oraz ATM Rozrywka . W rolę wciela się Bartosz Żukowski. Jego postać można było oglądać do 2004 i od 2011 roku.

Biografia

Przed emigracją

Waldemar, w serialu zwykle nazywany Waldusiem lub Cycem (ten pseudonim odziedziczył po swoim ojcu w wigilię Bożego Narodzenia [4]), mieszka wraz ze swoją rodziną w jednej ze starych kamienic we Wrocławiu. Syn Haliny i Ferdynanda Kiepskich oraz brat Marioli. Rodzice chcieli, aby był inżynierem. Cyc ma niski iloraz inteligencji, oraz jest nieudacznikiem. Z tego powodu miał problemy z ukończeniem szkoły zawodowej, co jednak, po licznych perypetiach, mu się udało. Jest nieśmiały, ma trudności w nawiązywaniu kontaktów z dziewczynami.[5] Trudnił się wieloma przeróżnymi zajęciami np. chciał być gwiazdą country, jednak ta działalność okazała się nieopłacalna[6]. Dnie z reguły spędza w domu pijąc piwo Mocny Full w towarzystwie swojego ojca. Często bierze też udział w jego oryginalnych pomysłach. Razem z nim ogląda mecze w telewizji oraz walczy z Babką Kiepską. Jest kibicem Śląska Wrocław. Często chodzi z kolegami na siłownię, intensywnie pracując nad swoją muskulaturą, oraz gra w piłkę nożną. Czyta czasopismo sportowe (dla panów) Muły, a także inne gazety dla panów, którymi wymienia się z Boczkiem[7] i Boryskiem[8]. ma wielu przyjaciół, m.in. Heńka, Kosmatego i innych. Jest przez nich nazywany Waldim.

Po emigracji

USA zarobił pieniądze w myjni samochodowej oraz spotkał miłość swojego życia - Jolantę Pupcię-Kiepską, z którą w odcinku Tryptyk dolnośląski cz. III - Moje wielkie wrocławskie wesele wziął ślub. Teraz tylko odwiedza rodzinę Kiepskich, ponieważ mieszka już nie z rodzicami, ale ze swoją żoną na Tarnogaju.

Nie jest już tym samym, przygłupawym Cycem sprzed wyjazdu do USA - znalazł żonę, spoważniał, oraz sami scenarzyści pomimo ponownego włączenia go do obsady serialu odsunęli go od głównego biegu fabuły w serialu. Pojawia się teraz epizodycznie, jego rola nie jest aż tak znacząca w odcinkach serialu.

Od tej pory Walduś jest pod pantoflem swojej żony, której zawsze ulega i oddaje jej wszystkie zarobione pieniądze. Jest gotów poświęcić dla niej wszystko i zawsze dostaje ataków złości, gdy ta mówi, że się rozwiedzie, bądź że podobają się jej inni mężczyźni.

Ciekawostki

 • Pokój Waldka, mimo iż pokazywany w każdej czołówce, w serialu pojawia się bardzo rzadko.
 • Waldek wyjechał do USA, do wujka Staśka, brata Ferdynanda, z którym sprzedawał hot-dogi w Nowym Jorku. Jednak wrócił, bo tęsknił do rodziny.
 • Został premierem pewnego egzotycznego kraju, a jego ojciec prezydentem.
 • Kiedyś zjadł śledzia posmarowanego dżemem, którego nigdy by nie zjadł.
 • W odcinku pt. "Wio!" dowiadujemy się, że Walduś urodził się 28 listopada 1972, ale w epizodzie pt. "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" Walduś podaje, że urodził się 6 lat później czyli w 1978 roku. Ferdynand i Halina pobrali się 13 sierpnia 1975, więc powstaje paradoks, czy Walduś mógłby się urodzić przed ślubem Ferdka i Halinki? W odcinku pt. "Krótki film o męskości" dowiadujemy się jednak że Walduś obchodzi 33 urodziny a zaledwie 5 odcinków wcześniej w odcinku pt. "Gorzkie gody" jego rodzice obchodzą 40 rocznicę małżeństwa, więc Waldek według tych informacji powinien urodzić się urodził się 7 lat po ślubie swoich rodziców. Jednakże w odcinku Sceny z życia małżeńskiego Ferdek mówi do Halinki: Przed ślubem puściłaś się ze mną i zaszłaś w ciążę! to dowód na to, iż Waldek urodził się tuż przed ślubem swoich rodziców, bowiem Halinka straciła dziewictwo przed zamążpójściem.
 • W odcinku W kamasze Waldemar nosi mundur United States Army (wojska lądowe Stanów Zjednoczonych) z naszywką z nazwiskiem Clark.

Wygląd fizyczny

Waldemar jest mało atrakcyjnym mężczyzną średniego wzrostu. Jest lepiej zbudowany od ojca, gdyż pracuje nad swoją muskulaturą. Niemalże w każdym odcinku nosi dres i adidasy, wobec czego przypomina typowego dresiarza i blokersa. Zanim wyjechał do Stanów Zjednoczonych był ogolony niemalże całkowicie na łyso. Od czasu powrotu ma krótkie blond włosy. Zdaniem jego żony Jolasi, Walduś posiada małych rozmiarów przyrodzenie.

Przypisy