Wiedźma
Wiedźma.jpg
Informacje biograficzne
Płeć

Kobieta

Pseudonim(y)

starucha

Specjalność

rzucanie klątw

Pierwszy odcinek

Świąteczna ballada o problemach sąsiada

Ostatni odcinek

Świąteczna ballada o problemach sąsiada

Poza sceną
Narodowość

Polska

Aktor

Krzysztof Dracz

Wiedźma - biedna starucha praktykująca magię. Pochodzi z Bydgoszczy. Wystąpiła w odcinku pt. Świąteczna ballada o problemach sąsiada. W jej rolę wcielił się Krzysztof Dracz.

Historia

Pewnego zimowego wigilijnego wieczoru wiedźma przychodzi do młodego Mariana Paździocha, który pracował jako sprzedawca zapiekanek w Bydgoszczy. Prosi go żeby dał jej zapiekankę. Paździoch oznajmia, że będzie to kosztowało. Starucha oznajmia, że jest biedna i nie stać jej na nic. Mimo to Paździoch nie współczuje, ani nie pomaga wiedźmie tylko ją przepędza. Rozzłoszczona starucha rzuca na Mariana klątwę złych żon po czym go opuszcza. Marian szybko zapomina o całym zdarzeniu i wkrótce potem zakochuje się w Helenie. Po pewnym czasie żeni się z nią.  

Klątwa

Po pięciu latach od ślubu Marian i Helena spędzają wakacje w Tunezji w Boże Narodzenie. Paździoch poznaje tam profesora językoznawstwa Janusza Czardasza z Uniwersytetu Jagiellońskiego profesora który badał w Tunezji wymarłe dialekty koptyjsko-sanskrypskie plemion beduińskich. Wkrótce zaprzyjaźnia się z nim jak to Polacy zagranicą. Marian wiedząc iż Janusz zna się na dialektach z ciekawości spytał go co oznaczają słowa które powiedziała do niego starucha pod Bydgoszczą. Po wypowiedzeniu tych słów Janusz zbladł. Wytłumaczył Paździochowi, że jest to klątwa złych żon która polega na tym, że po pięciu latach od ślubu z kochanką zatruje kochankowi życie i nie znajdzie on szczęścia w innym pożyciu małżeńskim. Wizja Janusza się sprawdziła. Helena w kolejnych latach zaczyna być konfliktowa w stosunku do Mariana.

Anulowanie klątwy

Po dwudziestu pięciu latach od rzucenia klątwy Paździoch postanawia jechać do Bydgoszczy, aby ją anulować. Kiedy znajduje tam wiedźmę daje jej zapiekankę w ramach przeproszenia za jego okropne zachowanie. Jednak starucha żąda od Mariana całego jego dobytku, aby klątwa została usunięta. Marian zgadza się na propozycję. Po powrocie do Wrocławia Paździoch spędza Boże Narodzenie u Kiepskich wraz z Heleną z której zły czar prysł. Ale po wieczerzy Kiepscy słyszą za ścianą ponowne kłótnie Paździochów.

Ciekawostki

  • Jest to jedna z trzech staruszek w których rolę wcielił się Krzysztof Dracz. Druga w odcinku pt. Głupi Piotruś, a trzecia w odcinku pt. Paradoks.
  • W tym odcinku Krzysztof Dracz zagrał Wiedźmę, jak i zarówno Janusza Czardasza.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.